Detská lekárka: Očkovanie je zodpovednosť voči spoločnosti, nie biznis
Marián Balázs
Marián Balázs

Detská lekárka: Očkovanie je zodpovednosť voči spoločnosti, nie biznis

Detská lekárka porozprávala o mýtoch o vakcinácii, vysvetľovala, ako sa očkovanie posunulo a ako sa vysporadúva s rodičmi, ktoré odmietnu očkovať svoje deti.

BRATISLAVA 6. septembra - V ére internetu a sociálnych sietí sa šíri množstvo mýtov a dezinformácií. Jednou z hlavných tém je očkovanie, pričom nielen na Slovensku sa rozmáha anti-vakcinačná lobby. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola preto aj detská lekárka Marta Špániková, ktorá vysvetľovala, ako očkovanie funguje a snažila sa vyvrátiť mýty, ktoré o ňom kolujú. 

Ako vysvetľuje, očkovanie je vlastne vpravovanie očkovacej látky, ktorá stimuluje imunitný systém k tomu, „aby si vytvoril mechanizmus obrany proti ochoreniu, ktoré sme očkovali“. Zabezpečí sa tak akási pamäťová stopa, takže ak potom človek tú chorobu „stretne" v reálnom živote, imunitný systém si spomenie. „Očkovanie je zodpovednosťou voči kolektívu ako takému, voči spoločnosti a všetkým ľuďom v okolí,“ hovorí Špániková.

V dnešnej dobe sa podľa nej rodičia zaujímajú o vakcináciu viac. Ona sa im vždy po zaočkovaní snaží vysvetliť, čo sa po tom stane, ako bude dieťa reagovať a zainštruuje ich, ako majú reagovať oni. Dôležité je najmä vysvetlenie. „Každý organizmus na všetko reaguje inak,“ dodala.

Tvrdenie, že očkovanie nie je potrebné, pretože organizmus si dokáže vytvoriť protilátky sám, podľa doktorky nie je pravda. Existujú síce choroby, ktoré ak človek prekoná, tak ich už znova dostať nemôže, platí to však iba v niektorých prípadoch.Sú ochorenia, ktoré keď človek prekoná, ako je napríklad čierny kašeľ, tak po určitom čase obranný mechanizmus stráca imunitu, takže ten pacient môže na to ochorenie znovu ochorieť,“ hovorí. Ide najmä o oveľa závažnejšie ochorenia, ako je napríklad zápal mozgových blán.

Niektorí ľudia šíria názor, podľa ktorého sa spolu s účinnou látkou dostanú do organizmu aj nebezpečné látky. Ako vysvetľuje doktorka, vakcinológia od aplikovania prvej vakcíny niekedy koncom 18. storočia prekonala veľkú cestu. Látky, ktoré odporcovia očkovania, ako je napríklad ortuť, spomínajú, sa však už ani nepoužívajú. 

Medzi antivaxermi sa šíri aj informácia, že očkovanie má rôzne vedľajšie účinky. Doktorka si spomenula, ako si v minulosti robila databázu všetkých očkovaní, ktoré vykonala - z 11-tisíc prípadov sa vyskytli iba 4, v ktorých boli vážne vedľajšie účinky, a aj v nich to bola skôr iba zhoda okolností. Špániková taktiež popiera, že by bolo očkovanie biznisom pre lekárov, keďže povinné je hradené poisťovňou a je presne dané, kedy sa má vykonať.

Viac o očkovaní sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…