Tokajev sa ujal úradu prezidenta Kazachstanu: Chystajú sa protesty
TASR
TASR

Tokajev sa ujal úradu prezidenta Kazachstanu: Chystajú sa protesty

Počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal v hlavnom meste Nursultan, Tokajev prisľúbil, že svoj päť rokov trvajúci mandát bude vykonávať v duchu motta rôzne názory, jednotný národ.

Na archívnej snímke kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. — Foto: TASR/AP

Nursultan 12. júna (TASR) - Víťaz nedávnych prezidentských volieb v Kazachstane Kasym-Žomart Tokajev zložil v stredu ústavou predpísaný sľub a stal sa druhým zvoleným prezidentom v dejinách tejto stredoázijskej krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Prvý prezident Kazachstanu, Nursultan Nazarbajev, sa o znovuzvolenie neuchádzal. V marci, keď po 30 rokoch vládnutia odstúpil z funkcie, vybral Tokajeva ako svojho nástupca. Nazarbajev je pritom stále v čele Bezpečnostnej rady štátu.

Počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal v hlavnom meste Nursultan, Tokajev podľa AFP prisľúbil, že svoj päť rokov trvajúci mandát bude vykonávať v duchu motta „rôzne názory, jednotný národ".

Uvedenie Tokajeva, ktorý je kariérnym diplomatom, do úrady hlavy štátu vysielala štátna televízia. Súčasťou ceremoniálu, ktorému predsedal Nazarbajev, bolo i bozkávanie štátnej vlajky či vypálenie delostreleckých sálv.

Agentúra AFP pripomenula, že Nazarbajevov odchod z funkcie a vymenovanie nástupcu bolo pre mnohých Kazachov šokom. Očakáva sa však, že Nazarbajev, ktorý počas svojho vládnutia prejavoval len veľmi málo tolerancie voči opozícii, bude kazašskú politiku ovplyvňovať aj naďalej.

Časť opozície organizovala v nedeľu, v deň prezidentských volieb, protesty, ktorými vyzývala na bojkot hlasovania. O deň neskôr sa zasa konali protesty proti výsledku volieb. Počas oboch dní bolo zadržaných okolo 700 ľudí.

Zvýšená policajná prítomnosť bola v uliciach Alma-Aty badateľná aj v utorok, pričom neďaleko miesta, kde sa v ostatných dvoch dňoch konali demonštrácie, parkovalo viacero obrnených transportérov Národnej gardy.

Kazašské úrady organizovanie demonštrácií pripisujú hnutiu Demokratická voľba Kazachstanu (DVK), ktoré vedie kazašský magnát a niekdajší minister energetiky, priemyslu a obchodu Muchtar Abľazov.

Ten žije vo Francúzsku a na sociálnych sieťach často kritizuje bývalého dlhoročného kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý po svojom nečakanom odchode z úradu navrhol za svojho nástupcu práve Tokajeva.

Úrad štátneho prokurátora v stredu avizoval, že zadržané osoby zostanú vo väzbe za účasť na nepovolených protestoch. Tie sa očakávajú znovu aj počas stredy. Úrad prokurátora upozornil, že bezpečnostné zložky budú pokračovať v snahách zabrániť takémuto porušovaniu zákona a prijmú opatrenia, aby tomu predišli.

Ako pripomenula AFP, podľa volebných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) neboli prezidentské voľby v Kazachstane demokratické.„Nedostatok úcty voči základným právam - vrátane zadržiavania pokojných demonštrantov - a početné nezrovnalosti počas volebného dňa ukázali nedostatočný rešpekt voči demokratickým normám," uviedli pozorovatelia z OBSE.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…