Škôlkarom vytvorili záhradku a ľudí učia kompostovať: Mirka s mladými Seredčanmi menia mesto k lepšiemu
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Škôlkarom vytvorili záhradku a ľudí učia kompostovať: Mirka s mladými Seredčanmi menia mesto k lepšiemu

Mladí ľudia v Seredi zložení z architektov, dizajnérov a občianskych aktivistov sa spojili, aby spoločne s Mestom Sereď priniesli nový život zanedbaným priestorom v meste. Pre prvé spoločné práce si vybrali materskú školu. Škôlkari získajú nové miesto pre učenie sa, hranie, ale aj na oddych v prostredí zelene.

Na snímke autorka projektu Miroslava Sabová Dudášová. — Foto: Archív MSD/Daniela Matušková

SEREĎ 14. júna - Nová záhradka v materskej škole v Seredi je navrhnutá tak, aby príjemnou a hravou cestou vzdelávala deti. „Chceli sme pre deti priestor, ktorý nebude iba estetický, ale aj vzdelávací. Tešíme sa, že deti si môžu vďaka hmyziemu hotelu, priesvitným kvetináčom a lúčnym porastom zdokonalovať svoje poznatky o hmyze či o rastlinách. Vďaka dráhe pre autíčka si budú trénovať koncentráciu, v pieskovisku a na výtvarnej stene si pocvičia jemnú motoriku a kreativitu. Na hudobnej stene objavia zvuky jednotlivých materiálov,“ popisuje účel záhradky zástupkyňa Materskej školy Komenského Katarína Jakubcová.

Mladí dobrovoľníci menia svoje mesto k lepšiemu. Začali materskou školou, v ktorej deťom vytvorili unikátnu záhradku.
Mladí dobrovoľníci menia svoje mesto k lepšiemu. Začali materskou školou, v ktorej deťom vytvorili unikátnu záhradku. Foto: Archív MSD/Daniela Matušková

Všetky práce prebehli vďaka veľkému odhodlaniu dobrovoľníkov z radov vedenia materskej školy, rodičov a mladých dobrovoľníkov z komunitného centra PRIESTOR. Materiály venovali rodičia, miestne firmy, finančne prispelo aj Mesto Sereď. Návrh vypracovali mladí architekti, ktorí svoje nápady pravidelne konzultovali s vedením škôlky, vďaka čomu je výsledok prispôsobený potrebám tých najdôležitejších, teda malých škôlkárov.

Snažili sme sa priestor navrhnúť tak, aby svojou hravosťou lákal deti von a zároveň v nich vzbudil túžbu po spoznávaní prírody. Návrh bol nastavený tak, aby ho dokázali zrealizovať i laici, čiže sme išli čo najjednoduchšou cestou. Tá mala zahŕňať jedinečnosť dvoru škôlky a zároveň ekologický prístup, teda prírodné materiály a čo najviac zelene,“ vysvetľujú Frederika Fačkovcová a Michal Kurbel, mladí architekti, ktorí priestor navrhli.

Súčasťou novej záhradky sú aj priesvitné kvetináče či autíčková dráha, ktorá pomôže s rozvíjaním koncentrácie.
Súčasťou novej záhradky sú aj priesvitné kvetináče či autíčková dráha, ktorá pomôže s rozvíjaním koncentrácie. Foto: MSD/Daniela Matušková

S prerábaním verejného priestoru pokračujú ďalej

Nové zoskupenie mladých odborníkov nechce zostať iba pri jednom projekte. Prichádzajú aj s vizualizáciou nového areálu Základnej umeleckej školy. Aby skupina podporila aj ďalších ľudí v angažovanosti, vytvárajú atraktívny manuál pre verejnosť, v ktorom jednoduchým jazykom a pekným vizuálom vysvetľujú postup pri administratívnych povinnostiach spojených so zásahmi v mestskom prostredí.

Aktivisti z komunitného centra PRIESTOR budú občanov motivovať vďaka piknikom, ktoré spoja s praktickými prednáškami o kompostovaní či o spoločných záhradách. Susedia na sídlisku si tak budú môcť vytvoriť nové spoločné priestory.

V materskej škole nechýba ani hmyzí hotel. Ten deti nielen zabaví, ale aj naučí niečo nové.
V materskej škole nechýba ani hmyzí hotel. Ten deti nielen zabaví, ale aj naučí niečo nové. Foto: Archív MSD/Daniela Matušková

Autorka projektu

Iniciátorkou projektu je Miroslava Sabová Dudášová. Jej aktivity prebiehali najmä medzi štyrmi stenami budovy OC Nova v Seredi, kde vedie komunitné centrum pre mladých aktívnych ľudí PRIESTOR. Počas spoluprác s mladými architektmi a s ďalšími umelcami si vypočula ich netradičné nápady na prerobenie mestských priestorov a rozhodla sa pomôcť nápady zrealizovať a vyjsť tak do celého seredského priestoru. Vďaka štúdiu na Sokratovom inštitúte dostala potrebnú odbornú pomoc pre svoj projekt. Sokratov inštitút je ročný praktický vzdelávací program pre študentov a absolventov univerzít. Jeho cieľom je príprava budúcich lídrov, ktorí menia svoje obce a mestá.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…