Tourminátor Peter Sagan oslavoval ako Hulk
SITA
SITA

Tourminátor Peter Sagan oslavoval ako Hulk

Po rukách na ramenách v podobe krídelok či napodobňovaní Forresta Gumpa tentoraz Peter Sagan pripomenul hrdinu z rovnomenného filmu Hulk.

METZ 6. júla - Pred začiatkom Tour de France sníval Peter Sagan o dvoch víťazstvách, pri rečiach o víťaznej postupke - päť etapových úspechov na pretekoch Okolo Kalifornie, štyri na Okolo Švajčiarska a tri na slávnom francúzskom podujatí sa iba skromne usmieval, aby ju napokon naplnil už počas prvého týždňa "starej dámy".

Tretí triumf si pripísal v piatkovej 6. etape z Épernay do Metz, ktorá merala 207,5 km.

V špurte hlavnej skupiny zdolal aj Andrého Greipela z Nemecka, ktorý vyhral predchádzajúce dve etapy a nestal sa dvanástym jazdcom v histórii Tour s tromi čiastkovými úspechmi v jednom slede, i Austrálčana Matthewa Gossa, s ktorým bojuje o zelený dres víťaza bodovacej súťaže.

O Saganovi hovorí celý cyklistický svet a ten robí veľkú propagáciu Slovensku. Dvadsaťdvaročný Žilinčan si od francúzskych médií vyslúžil viacero označení: "Skvelý Sagan", "Výnimočný Sagan" či "Tourminátor". Posledné meno sa skvie aj na jeho bicykli.

Peter Sagan aj v piatok predviedol, že je už významnou persónou cyklistického sveta. Neustále sa pohyboval v popredí pelotónu, išiel takticky a v závere udrel, keď sa vyviezol z vláčika tímu Lotto-Belisol pracujúceho pre Greipela.

Posledných 100 metrov mu už v dramatickej koncovke patrilo. Sagan predviedol, že dokáže vyhrávať aj v typických špurtoch. Predchádzajúce dva úspechy v 1. etape v Seraingu i v tretej Boulogne-sur-Mer dosiahol v šprinte do mierneho kopca.

"Som šťastný, že som vyhral etapu. Dnes som vyhral aj preto, že súperi už neboli takí čerství ako v predchádzajúcich dňoch. Aj to bol kľúč k môjmu úspechu. Keď sa ma slovenskí novinári pred pretekmi pýtali, či by som bral tri víťazstvá, povedal som áno. V kútiku duše som však sníval o väčšom počte. Už teraz som však dosiahol viac, ako som očakával. Je pravdou, že tri víťazstvá počas prvého týždňa ma prekvapili. Opäť odviedol skvelú prácu celý môj tím. Určite by ma nemali s nikým porovnávať, chcem byť Petrom Saganom," povedal po pretekoch pre francúzske médiá Peter Sagan.

Cyklistických fanúšikov prekvapil jazdec tímu Liquigas-Cannondale netypickými oslavami triumfov. Po rukách na ramenách v podobe krídelok či napodobňovaní Forresta Gumpa tentoraz pripomenul hrdinu z rovnomenného filmu Hulk. "Určite to nebola žiadna gorila, ako by sa mohlo zdať. Bol to Hulk," uviedol Peter Sagan.

Piatkovú etapu poznačilo viacero pádov. Prvý týždeň je už tradične na TdF veľmi nervózny a o hromadné kolízie nie je núdza. Inak tomu nebolo ani tentoraz. Pád približne 25 km pred cieľom rozdelil pelotón na skupiny, vpredu napríklad chýbal excelentný špurtér Mark Cavendish. Sagan sa na rozdiel od štvrtka, keď spadol 2600 m pred cieľom, vyhol kolízii.

"Včera som nemal šťastie, ale pozitívom bolo, že som sa nezranil a nič si nezlomil. Bol som v popredí pelotónu, keď prišlo k pádu. Našťastie som rýchlo začal brzdiť, za mnou rovnako Vincenzo Nibali. Za nami sa to mlelo. Toto je však tiež cyklistika, to je Tour de France a je to tu nervóznejšie ako inde. K incidentu prišlo v zjazde, išli sme dosť rýchlo a bolo to dosť nebezpečné," uviedol pre letour.fr Sagan.

Majster SR je v súčasnosti lídrom bodovacej súťaže a v sobotu si šiestykrát na Tour oblečie zelený dres. Práve bodovacej súťaži venuje Sagan veľkú pozornosť. Čakajú ho však ešte náročné šprintérske koncovky.

"Chcel by som vybojovať zelený dres a dúfam, že by som ho mohol udržať až do Paríža. Tour de France sa iba začína. Od zajtra prídu kopce a skutočné preteky sa rozbehnú až teraz. Myslím si, že po dvoch týždňoch Tour na začiatku tretieho to bude pre všetkých už veľmi náročné," dodal Pete Sagan.

Úspechy slovenského cyklistu si všimli mnohí cyklistickí experti. Súčasný líder Tour Fabian Cancellara zložil Saganovi už niekoľko poklon a v piatok sa im nevyhol opäť.

"Obdivujem výkon Petra Sagana. Jazdí na bicykli ako génius. Dnes to potvrdil. Má šancu vyhrať ešte ďalšie etapy," povedal pre 20min.ch "Spartakus" Cancellara.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…