Na výstave v skanzene Vychylovka predstavia slovenské plemená zvierat
TASR
TASR

Na výstave v skanzene Vychylovka predstavia slovenské plemená zvierat

Návštevníci skanzenu uvidia národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včiel a slovenské plemená psov.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Nová Bystrica 5. júla (TASR) – Propagovať slovenské plemená zvierat je cieľom štvrtého ročníka prezentačnej výstavy národných plemien, ktorá sa uskutoční v nedeľu 14. júla v skanzene Nová Bystrica Vychylovka. TASR o tom informovala kultúrna manažérka Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková.

"Nejde však len o výstavu, ale o celodenné tematické podujatie. Okrem zvierat priamo pri objektoch skanzenu čakajú návštevníkov folklórne vystúpenia a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. O 13. hodine sa bude konať svätá omša," doplnila Hnidková.

Prezentáciou národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je podľa nej ešte viac zvýraznený ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky významného dedičstva.

"Chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov. V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o ohrozených druhoch. Teší ma, že aj touto aktivitou sa nám podarilo rozprúdiť tému a motivovať organizácie, ktoré sa našim národným plemenám venujú, k ich väčšej propagácii. Aby sme väčšmi zvýraznili poslanie podujatia, pridávame do názvu podtitul Deň slovenských plemien," uviedol František Staňo z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Návštevníci skanzenu uvidia národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včiel a slovenské plemená psov. "Zvieratá vystavujú chovatelia, gazdovia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú," dodala kultúrna manažérka Kysuckého múzea.

Súčasťou sprievodného programu bude aj celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov a súťaž v králičom hope, ktoré organizuje Slovenský zväz chovateľov.

"Slovenských plemien je naozaj málo. Napríklad národné plemeno sliepok máme len jedno, oravku. Husi sú len dve, slovenská biela a suchovská. Z väčších hospodárskych zvierat máme štyri národné plemená koní, rovnako štyri plemená oviec. Dve národné plemená kôz, a tiež dve plemená hovädzieho dobytka. O niečo početnejšie zastúpenie majú národné plemená holubov, králikov a psov," konkretizovala Hnidková.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci. Koná sa pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…