Na výstave v skanzene Vychylovka predstavia slovenské plemená zvierat
TASR
TASR

Na výstave v skanzene Vychylovka predstavia slovenské plemená zvierat

Návštevníci skanzenu uvidia národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včiel a slovenské plemená psov.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Nová Bystrica 5. júla (TASR) – Propagovať slovenské plemená zvierat je cieľom štvrtého ročníka prezentačnej výstavy národných plemien, ktorá sa uskutoční v nedeľu 14. júla v skanzene Nová Bystrica Vychylovka. TASR o tom informovala kultúrna manažérka Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková.

"Nejde však len o výstavu, ale o celodenné tematické podujatie. Okrem zvierat priamo pri objektoch skanzenu čakajú návštevníkov folklórne vystúpenia a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. O 13. hodine sa bude konať svätá omša," doplnila Hnidková.

Prezentáciou národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je podľa nej ešte viac zvýraznený ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky významného dedičstva.

"Chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov. V niektorých prípadoch sa dá hovoriť až o ohrozených druhoch. Teší ma, že aj touto aktivitou sa nám podarilo rozprúdiť tému a motivovať organizácie, ktoré sa našim národným plemenám venujú, k ich väčšej propagácii. Aby sme väčšmi zvýraznili poslanie podujatia, pridávame do názvu podtitul Deň slovenských plemien," uviedol František Staňo z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Návštevníci skanzenu uvidia národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včiel a slovenské plemená psov. "Zvieratá vystavujú chovatelia, gazdovia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú," dodala kultúrna manažérka Kysuckého múzea.

Súčasťou sprievodného programu bude aj celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov a súťaž v králičom hope, ktoré organizuje Slovenský zväz chovateľov.

"Slovenských plemien je naozaj málo. Napríklad národné plemeno sliepok máme len jedno, oravku. Husi sú len dve, slovenská biela a suchovská. Z väčších hospodárskych zvierat máme štyri národné plemená koní, rovnako štyri plemená oviec. Dve národné plemená kôz, a tiež dve plemená hovädzieho dobytka. O niečo početnejšie zastúpenie majú národné plemená holubov, králikov a psov," konkretizovala Hnidková.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci. Koná sa pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…