Vo Vysokých Tatrách rokujú ministri zahraničných vecí OBSE
TASR
TASR

Vo Vysokých Tatrách rokujú ministri zahraničných vecí OBSE

Podujatie hostí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.

Spoločná fotografia ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkovi účastníckych krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) počas neformálneho stretnutia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 9. júna 2019. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Štrbské Pleso 9. júla (TASR) - Ako zaručiť stabilitu v Európe i za jej hranicami či ako sa poučiť z minulých konfliktov a zvoliť vhodné kroky na ich predchádzanie sú niektoré z tém plenárnych rokovaní v rámci neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí z celého regiónu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa v utorok koná v Štrbskom Plese.

Podujatie hostí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.

„Po prvé, máme všetky nástroje, ktoré potrebujeme, ale chýba nám politická vôľa, aby sme ich mohli správne použiť. Po druhé, multilaterálna architektúra je komplexná a mení sa, my musíme prehodnotiť úlohu OBSE v nej a po tretie, ľudia v miestach konfliktov sa na nás pozerajú a chcú od nás riešenia," zhodnotil Lajčák pred delegátmi svoje tri hlavné posolstvá.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase ročného predsedníctva SR v OBSE má podtitul "Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami".

„Prax neformálnych ministerských stretnutí je relatívnou novinkou. Zorganizovalo ich iba niekoľko predchádzajúcich predsedníctiev OBSE," uviedol Lajčák v úvode plenárnych rokovaní. Dodal, že príprava takéhoto stretnutia bola od začiatku jednou z priorít slovenského predsedníctva. Na skutočný dialóg podľa jeho slov ostáva priestor práve medzi "vyjednávaniami, bilaterálnymi stretnutiami a vyhláseniami".

„Súčasná bezpečnostná klíma — na regionálnej a globálnej úrovni — je neistá. Dôvera sa rozpadá. Mnohé zo štruktúr a platforiem, ktorých budovaním sme strávili celé desaťročia, sú pod napätím," popísal šéf slovenskej diplomacie medzinárodnú atmosféru, odrážajúcu sa podľa neho aj na témach, ktoré budú dominovať utorňajšiemu stretnutiu. Práve v tejto súvislosti zohráva prevencia konfliktov najdôležitejšiu úlohu, pretože "zachraňuje životy a šetrí peniaze".

Na Slovensko pri tejto príležitosti pricestoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ukrajinská diplomacia svoju delegáciu na najvyššej úrovni do Vysokých Tatier neposlala. Medzi prítomnými ministrami sú i šéfovia diplomacií Maďarska a Českej republiky — Péter Szijjártó a Tomáš Petříček.

Vo Vysokých Tatrách sa celkovo zišlo viac než 300 delegátov vrátane vyše 20 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí. Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu majú okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia.

Ministri organizácie, ktorá zahŕňa 57 štátov na troch kontinentoch, budú v neformálnej atmosfére diskutovať o výzvach, pred ktorými ktorým OBSE stojí v súčasnom, dynamicky sa meniacom medzinárodnom prostredí.

Cieľom neformálneho dvojdňového stretnutia, ktoré sa koná na pozvanie ministra Lajčáka, je otvorene a interaktívne hovoriť o aktuálnych témach agendy OBSE. Diskusia sa okrem iného zameria na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo aj ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE, a to prevenciu a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete.

Stretnutie poskytne zároveň priestor na reflexiu uplynulých šiestich mesiacov slovenského predsedníctva v OBSE a načrtne tiež smerovanie organizácie pre nadchádzajúce obdobie. Výsledky stretnutia budú základom pre výročné zasadnutie Ministerskej rady OBSE, ktoré sa ako vrcholné podujatie ročného predsedníctva uskutoční na Slovensku v decembri 2019.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…