Vo Vysokých Tatrách rokujú ministri zahraničných vecí OBSE
TASR
TASR

Vo Vysokých Tatrách rokujú ministri zahraničných vecí OBSE

Podujatie hostí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.

Spoločná fotografia ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkovi účastníckych krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) počas neformálneho stretnutia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 9. júna 2019. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Štrbské Pleso 9. júla (TASR) - Ako zaručiť stabilitu v Európe i za jej hranicami či ako sa poučiť z minulých konfliktov a zvoliť vhodné kroky na ich predchádzanie sú niektoré z tém plenárnych rokovaní v rámci neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí z celého regiónu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa v utorok koná v Štrbskom Plese.

Podujatie hostí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák.

„Po prvé, máme všetky nástroje, ktoré potrebujeme, ale chýba nám politická vôľa, aby sme ich mohli správne použiť. Po druhé, multilaterálna architektúra je komplexná a mení sa, my musíme prehodnotiť úlohu OBSE v nej a po tretie, ľudia v miestach konfliktov sa na nás pozerajú a chcú od nás riešenia," zhodnotil Lajčák pred delegátmi svoje tri hlavné posolstvá.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase ročného predsedníctva SR v OBSE má podtitul "Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami".

„Prax neformálnych ministerských stretnutí je relatívnou novinkou. Zorganizovalo ich iba niekoľko predchádzajúcich predsedníctiev OBSE," uviedol Lajčák v úvode plenárnych rokovaní. Dodal, že príprava takéhoto stretnutia bola od začiatku jednou z priorít slovenského predsedníctva. Na skutočný dialóg podľa jeho slov ostáva priestor práve medzi "vyjednávaniami, bilaterálnymi stretnutiami a vyhláseniami".

„Súčasná bezpečnostná klíma — na regionálnej a globálnej úrovni — je neistá. Dôvera sa rozpadá. Mnohé zo štruktúr a platforiem, ktorých budovaním sme strávili celé desaťročia, sú pod napätím," popísal šéf slovenskej diplomacie medzinárodnú atmosféru, odrážajúcu sa podľa neho aj na témach, ktoré budú dominovať utorňajšiemu stretnutiu. Práve v tejto súvislosti zohráva prevencia konfliktov najdôležitejšiu úlohu, pretože "zachraňuje životy a šetrí peniaze".

Na Slovensko pri tejto príležitosti pricestoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ukrajinská diplomacia svoju delegáciu na najvyššej úrovni do Vysokých Tatier neposlala. Medzi prítomnými ministrami sú i šéfovia diplomacií Maďarska a Českej republiky — Péter Szijjártó a Tomáš Petříček.

Vo Vysokých Tatrách sa celkovo zišlo viac než 300 delegátov vrátane vyše 20 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí. Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu majú okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia.

Ministri organizácie, ktorá zahŕňa 57 štátov na troch kontinentoch, budú v neformálnej atmosfére diskutovať o výzvach, pred ktorými ktorým OBSE stojí v súčasnom, dynamicky sa meniacom medzinárodnom prostredí.

Cieľom neformálneho dvojdňového stretnutia, ktoré sa koná na pozvanie ministra Lajčáka, je otvorene a interaktívne hovoriť o aktuálnych témach agendy OBSE. Diskusia sa okrem iného zameria na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo aj ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE, a to prevenciu a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete.

Stretnutie poskytne zároveň priestor na reflexiu uplynulých šiestich mesiacov slovenského predsedníctva v OBSE a načrtne tiež smerovanie organizácie pre nadchádzajúce obdobie. Výsledky stretnutia budú základom pre výročné zasadnutie Ministerskej rady OBSE, ktoré sa ako vrcholné podujatie ročného predsedníctva uskutoční na Slovensku v decembri 2019.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…