Nová scéna uvedie v európskej premiére kórejský muzikál Turandot
TASR
TASR

Nová scéna uvedie v európskej premiére kórejský muzikál Turandot

Muzikál mal v Južnej Kórei premiéru v pondelok, 8. júla. Je výsledkom spolupráce slovenských a juhokórejských divadelníkov.

Na snímke slovenská herečka Mirka Drínová a juhokórejský herec Dongha Jung počas muzikálu Turandot na 13. ročníku medzinárodného muzikálového festivalu DIMF 2019. V Daegu, Južná Kórea, 8.júla 2019. — Foto: SND

Bratislava 10. júla (TASR) - Unikátna spolupráca slovenských a juhokórejských divadelníkov bola potvrdená aj originálnym vystúpením priamo v juhokórejskom Daegu. Muzikál Turandot v európskej premiére uvedie bratislavské Divadlo Nová scéna.

Prispelo k tomu aj udeľovanie cien 13. ročníka medzinárodného muzikálového festivalu DIMF 2019 v pondelok 8. júla. Divadlo Nová scéna reprezentovalo Slovensko na tomto festivale v minulosti dvakrát, s muzikálmi Mata Hari a Madame de Pompadour.

Obe inscenácie boli ocenené niekoľkými cenami. Na tohtoročnom gala večere divadlo odprezentovalo slovenskú verziu titulnej piesne tohto muzikálu, Mirka Drínová a kórejský kolega Dongha Jung boli v 1500 miestnom hľadisku odmenení búrlivým potleskom. TASR informovala PR manažérka Zuzana Šebestová.

Pyšná na talentovanú herečku bola aj generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová: „Kórejské publikum ocenilo nielen Mirkin krásny zjav a anjelský hlas, ale aj jej kórejčinu. Galavečer v priamom prenose vysielala Kórejská televízia."

„Pochvaly na adresu Mirky Drínovej prichádzali aj na následnej recepcii z úst profesionálnych kórejských umelcov, ale aj od broadwayského muzikálového producenta. Zaujímavé bolo aj stretnutie s autorsko-realizačným tímom muzikálu Turandot, ktorý v Kórei žne úspechy už od roku 2010. Nová scéna ho bude uvádzať od marca 2020.“

Galéria

Galéria

Nevšedný zážitok to bol aj pre Mirku Drínovú. „Bolo to fantastické, doteraz sa z toho spamätávam. Neskutočne milo, vrúcne nás prijali, cítila som obrovskú zodpovednosť, pred vystúpením som v noci ani nemohla spať, potom červený koberec, davy fanúšikov, novinárov, mala som pocit, že som hollywoodska hviezda."

„Samotné vystúpenie dopadlo fantasticky, vrelo nás prijali a pochválili nielen môj spev ale aj kórejčinu. Jedna z muzikálových hviezd mi na margo slovenskej časti textu povedala, že hudba k muzikálu Turandot akoby bola písaná pre slovenčinu. A veru, ani ďalšiu noc som po galavečere nespala, som stále plná dojmov a nesmierne vďačná divadlu, že som mala túto príležitosť.“

Už pred rokom, 6. júla 2018, generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová priamo v Daegu podpísala zmluvu s prezidentom DIMF IK Hyun Changom na uvedenie európskej premiéry pôvodného kórejského muzikálu v Divadle Nová scéna. Bude to vôbec prvý kórejský muzikál v histórii uvedený v Európe a DNS ho uvedie v slovenčine so slovenskými umelcami.

Je vlastníkom licencie na "non repliku", čo znamená, že libreto budú môcť tvorcovia realizovať podľa vlastných predstáv. Režisérom predstavenia bude významný maďarský režisér Róbert Alföldi.

„Mala som možnosť vidieť tento muzikál priamo na festivale DIMF v Daegu ešte v roku 2016, keď sme tam vystupovali s muzikálom Madame de Pompadour a okamžite ma upútal svojou nádhernou veľkolepou hudbou európskeho typu, svojou výpravnosťou, navyše jeho téma – príbeh princeznej Turandot - je nášmu a európskemu divákovi blízka najmä vďaka skvelému opernému spracovaniu."

„Verím, že takýto exkluzívny ázijský titul spestrí ponuku nášho divadla a prinesie divákom nový a súčasne kvalitný divadelný zážitok,“ dodala Fašiangová.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…