Nižšie ceny potravín nájdu dovolenkári v štátoch V4 a v Bulharsku
TASR
TASR

Nižšie ceny potravín nájdu dovolenkári v štátoch V4 a v Bulharsku

S vyššími cenami potravín musia dovolenkári počítať v Grécku, kde ich môžu prekvapiť ceny pečiva, mlieka či vajec, ktoré sú o tretinu vyššie ako na Slovensku.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 14. júla (TASR) – Veľká časť Slovákov v tomto roku strávi dovolenku v zahraničí a tých, ktorí nemajú zakúpené all inclusive pobyty, sa dotýkajú aj ceny potravín v dovolenkových destináciách. Hoci vo väčšine štátov Európy ceny potravín oproti minulému roku vzrástli, v susedných krajinách Vyšehradskej štvorky sú napriek tomu ešte stále nižšie ako na Slovensku. Vyplýva to z analýzy Slovenského farmárskeho družstva.

Lacnejšie stravovanie ponúka aj Bulharsko, naopak, výrazne drahšie potraviny nájdu dovolenkári v Taliansku, Grécku a napriek miernemu medziročnému zlacneniu aj v Chorvátsku. "Najmenšie rozdiely na cenovkách potravín v obchodoch by mali Slováci pocítiť v ich najobľúbenejšej prímorskej dovolenkovej destinácii – v Chorvátsku, kde sú v priemere len o necelé štyri percentá vyššie ako v našej ekonomike," upozornila na to analytička družstva Eva Sadovská.

S vyššími cenami potravín, a to o 13,9 %, musia dovolenkári počítať v Grécku, kde ich môžu prekvapiť ceny pečiva, mlieka či vajec, ktoré sú o tretinu vyššie ako na Slovensku. Ešte väčšie rozdiely v cenách potravín má v súčasnosti Taliansko, kde je napríklad cena mäsa o polovicu vyššia ako na domácich pultoch. V priemere je cena potravín v Taliansku vyššia o 22 %.

Naopak, v prípade všetkých slovenských susedov je nákup potravín na dovolenke lacnejší ako doma. "V Maďarsku a v Českej republike zaplatíme za potraviny v priemere o desatinu menej a v Poľsku dokonca až o 26,5 % menej ako doma. O 19 % sú lacnejšie potraviny aj v Bulharsku," spresnila Sadovská.

Najväčšie výkyvy cien oproti vlaňajšku sú viditeľné pri ovocí a zelenine. Zelenina totiž zdražela vo väčšine analyzovaných dovolenkových destinácií o desiatky percent. Výnimkou je iba Chorvátsko, kde je aj aktuálne zelenina lacnejšia o 2,2 % ako vlani. Naopak, nižšie ceny ako pred rokom sú evidované takmer vo všetkých destináciách v prípade ovocia. Výnimkou sú iba Bulharsko a Maďarsko. Aj v týchto krajinách však zdraželo ovocie iba o niekoľko desatín percenta.

Ceny potravín podľa májových údajov Eurostatu rástli takmer v celej Európe, no v štátoch s lacnejšími potravinami o niečo viac. Zatiaľ čo v Česku medziročne vzrástli ceny potravín o 3,1 % a na Slovensku o 4,2 %, ešte výraznejšie tempo rastu zaznamenal Eurostat v Poľsku a Maďarsku s nárastom cien potravín o 5,3 a 5,4 % a v Bulharsku s medziročným rastom o 5,8 %. V Taliansku a Grécku je nárast cien najmenej viditeľný, keď cenovky potravín na pultoch ich obchodov sú vyššie ako vlani iba o 0,5 % a 0,4 %. "Zrejme dobrou správou pre Slovákov dovolenkujúcich v Chorvátsku je fakt, že ceny potravín sú podľa najaktuálnejších štatistík v tejto krajine nižšie ako vlani o 0,6 %," dodala Sadovská.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…