Strava počas letných horúčav by mala byť pestrá a ľahká
SITA
SITA

Strava počas letných horúčav by mala byť pestrá a ľahká

Na to, aby bola strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín.

BRATISLAVA 8. júla - Strava má byť v letných mesiacoch "ľahšia", to znamená ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus napríklad v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch, no súčasne musí poskytovať dostatok výživných látok.

Upozorňuje na to zastupujúci hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.

Na to, aby bola strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín.

Naopak, mali by sme sa vyhnúť jedlám a potravinám bohatým na tuky (najmä nasýtené) a jednoduché sacharidy.

Ako pripomína Rovný, letná strava by mala byť bohatá na sezónne ovocie a zeleninu, ktorá okrem tekutín obsahuje množstvo cenných výživových zložiek ako sú vitamíny a minerály, enzýmy a vláknina. V lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou potrebné, pretože slnečné žiarenie spotrebúva, a to najmä pri opaľovaní a masívne pri opaľovaní spojenom s fajčením, antioxidanty v organizme, vysvetľuje hygienik.

Antioxidanty však môžeme doplniť stravou. Vitamín A sa nachádza napríklad v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle alebo rybách. Vitamín C v ovocí ako sú čierne ríbezle, jahody, citrusové ovocie, kivi, maliny, černice a v zelenine ako je paprika, karfiol, kel, kaleráb, paradajky a v zemiakoch.

Vitamín E je ukrytý v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén, ktorý si môžeme doplniť paradajkami alebo červeným melónom.

Hygienik ďalej varuje, že vysoké teploty prostredia v lete vedú k zvýšeným stratám vody z organizmu, a to najmä potením. Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom a konzumáciou vyváženej stravy.

V lete by sme mali obmedziť konzumáciu tzv. epidemiologicky rizikových potravín, hlavne pokiaľ nie je zaručená dostatočná hygiena pri ich výrobe, skladovaní a manipulácii s nimi. Takýmito potravinami sú zmrzlina, lahôdky, cukrárske výrobky, pokrmy pre dojčatá a deti.

Takisto výrobky z mäsa, vajec a mlieka treba jesť len dostatočne tepelne spracované a je dôležité dodržiavať dĺžku a teplotu pri skladovaní potravín. Hygienik odporúča varenie, dusenie a pečenie pri spracovaní potravín pred vyprážaním a fritovaním.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…