Roztrúsená skleróza má rôzne príznaky. Psychická pohoda je podľa pacientky Veroniky najdôležitejšia
TASR
TASR

Roztrúsená skleróza má rôzne príznaky. Psychická pohoda je podľa pacientky Veroniky najdôležitejšia

Keď mi chorobu diagnostikovali, syn mal jeden a pol roka. Momentálne má už desať a mojou najväčšou oporou je on, priblížila Veronika.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - František Iván

Bratislava 28. júla (TASR) - Pacienti s roztrúsenou sklerózou majú rôzne ťažkosti a niekedy môže byť ťažké chorobu diagnostikovať. Pacientka Veronika hovorí, že jej prvými príznakmi boli silné bolesti hlavy, porucha videnia, pocit na zvracanie, porucha rovnováhy a necitlivosť pravej ruky a nohy. „Stupňovalo sa to a bolo to každým dňom horšie. Keďže som nosila okuliare, myslela som si, že mám problém s dioptriami,“ priblížila Veronika. Keďže na vyšetrení u očnej lekárky jej zistili dvojité videnie, poslali ju na neurológiu a vyšetrenie magnetickou rezonanciou odhalilo opuch mozgu a ložiská roztrúsenej sklerózy.

Tvrdí, že to bol veľký šok a s chorobou sa dlho nevedela vyrovnať. „Ako mnohí ľudia som ju chápala ako ochorenie starých ľudí,“ hovorí. Prvé informácie o chorobe získavala z internetu, kde sa podľa nej písalo naozaj všeličo. Fyzicky nevládala, v tom čase mala 24 rokov a malé dieťa a prišli aj psychické problémy. „Tými sa ochorenie len viac a viac stupňovalo,“ konštatuje pacientka s roztrúsenou sklerózou. Dodala, že manžel sa s jej chorobou nezmieril ani za osem a pol roka, ktoré odvtedy uplynuli.

„Veľkou oporou mi bola rodina a priatelia,“ hovorí a dodáva, že teraz jej veľmi pomáhajú aj kolegovia a zamestnávateľ. „Keď mi chorobu diagnostikovali, syn mal jeden a pol roka. Momentálne má už desať a mojou najväčšou oporou je on,“ priblížila Veronika. „Keď som bola chorá, vždy mi hovoril: Maminka ideme cvičiť. Maminka, nezabudni si palicu. Maminka, ideme sa prejsť,“ rozpráva pacientka. Každý deň si potrebuje podať injekciu a syn jej dokáže pomôcť aj s tým.

„Sú dni, keď vôbec neviem, že som chorá. Ale sú aj dni, keď je to naozaj ťažké. Vtedy sa uzavriem, nejdem medzi ľudí a snažím sa bojovať sama so sebou, aby som to neprenášala na okolie,“ hovorí o živote s roztrúsenou sklerózou Veronika. Psychická pohoda je podľa nej pri chorobe najdôležitejšia. Dodala, že nádej jej prináša každý dobrý, slnečný deň, a tiež lekári s dobrým prístupom k pacientovi. „Neurologička Darina Slezáková mi dala úplne iný pohľad na život. A vďaka nej som na tom tak, ako som,“ ocenila svoju lekárku.

Do budúcnosti sa Veronika pozerá pozitívne. „Chcem žiť plnohodnotný život, robiť všetko, čo ma baví, keď zvládam, a nevzdávať sa. A byť najlepšou matkou aj napriek hendikepu,“ podelila sa o svoje plány.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…