Trump oznámil, že šéf tajných služeb Coats končí k 15. augustu
TASR
TASR

Trump oznámil, že šéf tajných služeb Coats končí k 15. augustu

Úlohou riaditeľa DNI je koordinovať činnosť rôznych spravodajských služieb Spojených štátov. Coats bol ako piaty šéf DNI vo funkcii od 16. marca 2017.

Dan Coats, archívne foto. — Foto: TASR/AP

Washington 29. júla (TASR) - Šéf amerických tajných služieb (DNI) Dan Coats končí 15. augusta vo funkcii a nahradí ho republikánsky kongresman John Ratcliffe. Na Twitteri to v nedeľu oznámil prezident USA Donald Trump.

Šéf Bieleho domu sa Coatsovi poďakoval za jeho „skvelú službu krajine". Bezprostredne nebolo známe, či 76-ročný Coats odchádza z funkcie dobrovoľne, alebo ho Trump k rezignácii prinútil, napísala agentúra DPA.

Úlohou riaditeľa DNI je koordinovať činnosť rôznych spravodajských služieb Spojených štátov. Coats bol ako piaty šéf DNI vo funkcii od 16. marca 2017.

Trump a Coats sa viackrát dostali do názorového konfliktu. Coats v januári povedal, že Teherán dodržiava podmienky dohody o jadrovom programe, ktorú uzavrel v roku 2015 so skupinou šiestich veľmocí vrátane USA a že krajina podľa jeho názoru v súčasnosti nevyvíja jadrovú zbraň. Trump na to reagoval slovami, že americké tajné služby sú v otázke Iránu „naivné" a „mýlia sa".

Tajné služby tiež opakovane varovali pred možnými kybernetickými útokmi z Ruska. Vyjadrili presvedčenie, že Moskva zasiahla do kampane pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2016, aby pomohla Trumpovi a uškodila jeho demokratickej vyzývateľke Hillary Clintonovej. Od Ruska sa podľa nich dá očakávať to isté aj pred voľbami v roku 2020. Prezident zásahy Ruska opakovanie odmietol.

Päťdesiattriročný Ratcliffe je považovaný za názorovo blízkeho Trumpovi. Minulý týždeň zaujal agresívnymi otázkami položenými v justičnom výbore Snemovne reprezentantov osobitnému vyšetrovateľovi Robertovi Muellerovi, ktorý sa zaoberal údajnými zásahmi Ruska do amerických prezidentských volieb.

Ratcliffe zastupuje od roku 2015 v Snemovni reprezentantov štát Texas. Spravodajská stránka FiveThirtyEight spočítala, že doteraz v 91 percentách prípadov hlasoval v Kongrese v súlade s názormi prezidenta.

Post riaditeľa tajných služieb bol zriadený v roku 2005 po tom, ako vyšetrovacia komisia v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 došla k záveru, že Ústredná spravodajská služba (CIA) nedostatočne spolupracovali s federálnou políciou FBI.

Ratcliffa teraz čaká schvaľovací proces v Senáte, v ktorom majú republikáni väčšinu. Do jeho ukončenia musí Trump vymenovať dočasného šéfa DNI.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…