V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60
TASR
TASR

V Banskej Štiavnici štartujú 4 živly, premietnu aj Dialóg 20 40 60

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale.

Festival 4 Živly, archívna snímka — Foto: Facebook/4 ŽIVLY

Bratislava 7. augusta (TASR) - V Banskej Štiavnici sa začína v stredu 21. ročník Letného filmového festivalu 4 živly, ktorého témou sú Čísla. Tematický výber filmov a viacero sprievodných podujatí ponúka festival v banskoštiavnickom kine, kaviarňach, ale aj v amfiteátri s výhľadom na mesto.

Úvodným filmom "outdoorového" programu je minuloročná snímka Zlaté časy v El Royale (r. Drew Goddard). V kine pod hviezdami si diváci budú môcť pozrieť aj britskú komédiu Štyri levy o neúspešných teroristoch, ktorí sa v Británii snažia zorganizovať teroristický útok, či legendárny film Pražská 5, atypický debut režiséra Tomáša Vorla z roku 1988.

Na podujatí z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) premietnu aj poviedkový film Dialóg 20 40 60. Snímku o citových vzťahoch muža a ženy v rôznom veku nakrútila v roku 1968 trojica režisérov Jerzy Skolimowski, Peter Solan a Zbyněk Brynych. „Je to kolektívny film, autorom scenára je Tibor Vichta. Napísal jednu mustru, jeden text a ten zadal trom režisérom, 20 40 60 znamená skoky v generáciách," priblížil snímku TASR dramaturg Martin Kaňuch.

„Príbeh postavený na dialógu medzi mužom a ženou urobil každý z režisérov v inom kontexte, s inou generáciou. Dvadsiatnici, štyridsiatnici a šesťdesiatnici hovoria ten istý dialóg, bavia sa o živote, ako ho chápu v danom veku. Nemohli sa meniť repliky," poznamenal k trom autorským filmovým poviedkam založeným na totožnom scenári, ktorý každý z režisérov adaptuje na mikrosvet svojej tretiny filmu.

„Vichta nemohol tušiť, ako si jeho slová, dialógy jednotliví režiséri - Poliak, Čech, Slovák prispôsobia, akým spôsobom ich rozvinú. Ale vedeli, že hovoria za generáciu, ktorej sa v tej chvíli venujú," dodal k režisérskym počinom, ktoré podávajú hravé a súčasne tajomné generačné výpovede o veku a partnerstve.

V programe figuruje tiež dokumentárna snímka Forman vs. Forman, najnovšie dielo známej českej filmárky Heleny Třeštíkovej. Spolu s kolegom Jakubom Hejnom nakrútila pútavý portrét, ktorý predstavuje svetového filmového režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pohybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote.

V slovenskej predpremiére 4 živly uvedú aj hudobný dokument s anglickým názvom The Sound Is Innocent, ktorý divákov zavedie do snového sveta elektronickej hudby. Festival potrvá do 11. augusta.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…