Polícia: Pred vysvetlením hoaxu uvažujeme, či ho tým ešte viac nerozšírime
TASR
TASR

Polícia: Pred vysvetlením hoaxu uvažujeme, či ho tým ešte viac nerozšírime

Polícia o boji proti hoaxom. 

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com

Bratislava 11. augusta (TASR) - Pri vysvetľovaní hoaxov na stránke "Hoaxy a podvody - Polícia SR" policajti berú do úvahy, v akej veľkej komunite užívateľov sa hoax šíri. Nechcú totiž, aby naň takýmto spôsobom upriamili ešte väčšiu pozornosť. Hoaxy nachádzajú počas štandardného monitoringu sociálnych sietí, prijímajú tiež tipy od verejnosti.

„Ak si to daná situácia vyžaduje, pri vysvetľovaní hoaxov spolupracujeme s odborníkmi v danej oblasti. Napríklad s lekárom v prípade zdravotníckych hoaxov alebo s prvým slovenským kozmonautom v prípade hoaxu o pristátí na Mesiaci," priblížilo pre TASR oddelenie komunikácie a prevencie policajného prezídia.

Po takmer ročnej prevádzke polícia hodnotí fungovanie stránky pozitívne. „Je najsledovanejšou stránkou zameranou na hoaxy na slovenskom trhu, čo nás zaväzuje pokračovať v doterajšej činnosti a v budúcnosti pracovať aj na jej vylepšeniach," konštatovala. K tomu, koľko ľudí na stránke pracuje, sa však vyjadrovať nechce. "K personálnym otázkam sa nebudeme vyjadrovať," uviedlo komunikačné oddelenie.

Stránka sa zatiaľ počas prázdnin najčastejšie venuje podvodom, na ktoré ju upozorňuje verejnosť. Uverejňuje tiež videá o bezpečnosti na internete. Hoax naposledy vyvracala 24. júna. Išlo o status o údajných migrantoch pri jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Autor statusu naznačoval, že muži tmavej pleti môžu byť nebezpeční a tvrdil, že čoskoro budú na Slovensku tisíce migrantov.

Len pár týždňov predtým polícia vysvetľovala využívanie manipulácie a prekrúcania pri šírení hoaxu o tom, že cudzinci majú na Slovensku nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, aj keď si neplatia žiadne zdravotné poistenie. Hoaxom o cudzincoch stránka venovala aj špeciálny seriál. V tomto roku tiež vyvracala napríklad hoax o čipovaní občianskych preukazov alebo únosoch detí.

Vznik stránky policajti oznámili v októbri minulého roka. Jej vytvorenie zdôvodnili tým, že na hlavnej policajnej stránke príspevky o hoaxoch a podvodoch môžu zaniknúť. „Zámerom stránky je, aby sa používatelia internetu na ňu vracali v akýchkoľvek prípadoch, keď si nebudú istí hodnovernosťou stránky, e-mailovej správy, respektíve masovo šírenej správy," ozrejmila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…