Slováci sa spojili pre dobrú vec. Už čoskoro sa môže rozhodnúť o zákaze kožušinového chovu
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Slováci sa spojili pre dobrú vec. Už čoskoro sa môže rozhodnúť o zákaze kožušinového chovu

Zaslúžilo sa za to združenie Humánny pokrok a jeho kampaň.

Na snímke norok v gréckom Hiliodendre — Foto: TASR/AP

BRATISLAVA 12. augusta - Zdá sa, že veľká kampaň za zákaz kožušinového chovu s názvom „Ide o chlp!" môže sláviť úspech. Počas septembrovej schôdze (tá sa začne 9. septembra) sa totiž návrhom zákona o zákaze kožušinového chovu, ktorý vypracovalo združenie Humánny pokrok, budú zaoberať poslanci.

Zákon do parlamentu predložila poslankyňa Eva Antošová (SNS). Návrh požaduje zákaz chovu zvierat, ako sú norky, líšky, činčily, ako aj králiky a zajace, výhradne alebo prevažne na kožušiny. Na Slovensku momentálne funguje jedna farma s kapacitou 4000 norkov, ktoré žijú v katastrofálnych podmienkach.

Plocha menšia ako meter štvorcový

Združenie zverejnilo v marci zábery, na ktorých je vidno zranené zvieratá s neošetrenými ranami, repetetívne správanie či kanibalizmus. „Podporu pre tento návrh následne vyjadrila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová," uvádza Alexandra Demetrianová, koordinátorka kampane, ktorej petíciu podpísalo viac ako 75-tisíc ľudí.

Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine
Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine Foto: Humánny pokrok

Petícia je druhou najúspešnejšou online podpisovú akciu v histórii. „Ukázali sme ľuďom realitu kožušinových fariem, kde zvieratá zjavne a dokázateľne trpia, a verejnosť nezostala ľahostajná,“ uviedla Demetrianová ešte v júli. Dodáva, že zvieratá na takýchto farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvrcový. „Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine.“

Čo je Humánny pokrok?

Humánny pokrok sa charakterizuje ako združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Chce byť hlasom zvierat a presadzovať udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Mimo zákona v trinástich krajinách

Ako združenie pripomína, kožušinový chov je na starom kontinente na ústupe. Mimo zákona je totiž už v 13 krajinách, napríklad v Česku, Nórsku, Chorvátsku, Slovinsku či Srbsku. O podobnom kroku sa rozhoduje aj v Írsku, Litve, Bulharsku či na Ukrajine. „V susednom Rakúsku platí takýto zákaz už 15 rokov," vysvetľuje Demetrianová.

Od tohto biznisu dáva preč aj módny priemysel. Podľa združenia sa od neho v posledných rokoch dištancovali aj mnohé známe značky, pričom záväzok neponúkať kožušiny zo zvierat majú Gucci, Armani, Prada či Versace.

Pred začiatkom parlamentnej schôdze sa 7. septembra o 16:00 na Námestí SNP v Bratislave uskutoční Pochod za zákaz kožušinového chovu.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…