Nepáči sa im nezáujem mladých. V Japonsku chcú na budhizmus nalákať netradičným spôsobom
TASR
TASR

Nepáči sa im nezáujem mladých. V Japonsku chcú na budhizmus nalákať netradičným spôsobom

Vďaka svojej umelej inteligencii by vraj jedného dňa mohol dosiahnuť stav bezhraničnej múdrosti.

Robot Mindar — Foto: Reprofoto YouTube/Robot Reporters

Tokio 14. augusta (TASR) - Viac ako 400-ročný chrám v japonskom meste Kjóto chce pomocou robotického kňaza zmeniť podobu náboženstva a zvýšiť tak záujem o budhizmus. Hoci sa robotický kňaz dočkal prevažne pozitívnej odozvy u Japoncov, západní turisti ho väčšinou odmietajú ako monštruozitu. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

Android menom Kannon, ktoré je japonskou podobou mena budhistického bódhisattvu súcitu, slúži v Kjótskom chráme Kódaidži a jeho ľudskí kolegovia predpovedajú, že vďaka svojej umelej inteligencii by jedného dňa mohol dosiahnuť stav bezhraničnej múdrosti.

Vždy sa bude vyvíjať a aktualizovať

„Tento robot nikdy neumrie, bude sa len aktualizovať a vyvíjať," uviedol pre AFP Tenšó Gotó - jeden z miestnych kňazov - podľa ktorého „je krásne na robotovi práve to, že môže chrániť vedomosti navždy a bez ohraničení". Gotó vyjadril nádej, že „pomocou umelej inteligencie zmúdrie (robot) tak, že bude ľuďom pomáhať prekonať aj tie najzložitejšie ťažkosti". " Zmení to budhizmus," verí.

Android, ktorý má rozmery ako dospelý človek, dokáže hýbať trupom, hlavou aj rukami, avšak len hlavu, ruky a plecia má pokryté silikónom pripomínajúcim ľudskú kožu. Gotó dúfa, že kňaz-robot bude schopný osloviť mladšiu generáciu Japoncov v čase, keď sa vplyv náboženstva na každodenný život v krajine značne oslabil.

Mnohým sa pozdával, niektorí sa cítili nepohodlne

„Mladí ľudia si pravdepodobne myslia, že chrám je miestom určeným len na pohreby a svadby. Môže byť (pre mládež) ťažké stotožniť sa so suchopárnymi a staromilskými kňazmi, ako som ja, avšak robot môže byť veselým spôsobom, ako prekonať túto priepasť. Chceme, aby ľudia videli robota a uvažovali o podstate budhizmu," povedal Gotó.

Z nedávneho výskumu, ktorý sa konal na Osackej univerzite, vyplynulo, že mnohým veriacim sa služba vedená kňazom-robotom pozdávala. „Cítil som teplo, ktoré nepocítite od bežného stroja," uviedol jeden z respondentov.

Prirovnania k Frankensteinovmu monštru

Iní sa na tejto bohoslužbe podľa svojich slov cítili "nepohodlne", pretože im robot prišiel "falošný" a mal "neprirodzený výraz tváre". Chrám Kódaidži sa stal v súvislosti s kňazom-robotom terčom kritiky smerovanej prevažne od západných návštevníkov.

„Západniarov robot väčšinou uráža," uviedol Gotó, ktorý zároveň poukázal na prevažne pozitívnu odozvu Japoncov. „Môže to byť vplyvom Biblie, avšak západniari ho prirovnávajú k Frankensteinovmu monštru," dodal kňaz.

„Stroj očividne nemá dušu," pripustil Gotó, pričom však zdôraznil, že „budhizmus nie je o viere v boha, ale o nasledovaní Budhovej cesty. Preto nie je dôležité, či je reprezentovaný strojom, kusom železa, alebo stromom".

„Umelá inteligencia sa už vyvinula na takú úroveň, že nám príde logické, že Budha sa transformuje do robota," dodal kňaz.

 

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…