Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín
TASR
TASR

Nadácia ŽSK pomohla za rok pôsobenia desiatkam rodín

Podľa správkyne nadácie Gabriely Podolanovej sa stretávajú s rôznymi osudmi ľudí. Niektorí zápasia s chorobou, sociálnym vylúčením, iní s osamelosťou.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Žilina 19. augusta (TASR) – Nadácia ŽSK pomohla za jeden rok pôsobenia desiatkam rodín finančne, materiálnym vybavením, ale aj poskytnutím odbornej pomoci. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej záujem o služby nadácie rastie.

„Založením nadácie začal ŽSK pomáhať jednotlivcom a rodinám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii. Od svojho vzniku rozdelila viac ako 30.000 eur a finančne pomohla takmer 70 rodinám," konkretizovala Remencová.

„Z fondov nadácie sme zakúpili a inštalovali čerpadlo do staršieho rodinného domu, čím sme rodine s dvoma deťmi umožnili používať sprchu a tečúcu vodu. Osamelej matke štyroch detí sme kúpili bicykel, aby sa po práci ľahšie mohla presunúť do škôlky pre dieťa a do ďalšej práce, ktorou sa snaží zabezpečiť rodinu. Podporili sme aj študentku umeleckej strednej školy, nádejnú umelkyňu, ktorá žije s chorými rodičmi v materiálnom nedostatku a pre jej napredovanie v škole bolo potrebné základné technické vybavenie," priblížila Podolanová.

Nadácia vďaka sponzorom získala notebooky pre mnohodetné rodiny pod hranicou chudoby, nábytok a vybavenie do domácností. Rekonštrukciou prešli nevyhnutné sanitárne priestory v byte, zakúpila a inštalovala sa žumpa do domu bez kanalizácie. „Nie je to však len o rozdávaní peňazí. Dôležitá je práve odborná pomoc. S mnohými rodinami pracujeme aj po poskytnutí pomoci," uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Odbornú pomoc zabezpečuje Rodinné centrum pomoci, ktoré poskytuje odborné poradenstvo prostredníctvom spolupracujúcich organizácií. „Spájame špecialistov, ktorí sprevádzajú jednotlivcov i rodiny v sociálnej, právnej aj psychologickej oblasti pri riešení ich ťažkostí, aby sa z krízovej situácie dostali. Pomáhame hľadať zariadenia pre viacdetné rodiny, kontaktujeme mediátorov, psychológov, ale i špeciálnych pedagógov a vyhľadávame ďalšie zdroje možnej pomoci, aby sa rodine dostala komplexná pomoc. Chceme ľuďom v núdzi pomôcť, aby sa zaradili do normálneho života a žili v dôstojných podmienkach," doplnila Jurinová.

Bezplatnú právnu pomoc poskytujú vždy v utorok a štvrtok od 9.00 h do 14.00 h, základné sociálne poradenstvo denne od 8.00 h do 15.00 h. V prípade záujmu o psychologickú pomoc je možné objednať sa telefonicky.

Rodinné centrum pomoci a Nadácia ŽSK pre podporu rodiny sídlia od 1. marca v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Podľa Remencovej chce ŽSK postupne rozšíriť rodinné centrá aj do ostatných regiónov v kraji. Najbližšie plánuje otvorenie dvoch rodinných centier v Martine a Čadci.

 

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…