Tatranská galéria v Poprade vystavuje diela Eduarda Ovčáčka
TASR
TASR

Tatranská galéria v Poprade vystavuje diela Eduarda Ovčáčka

Diela pochádzajú z depozitu GVUO a tiež súkromného majetku autora.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 3. septembra (TASR) – Tatranská galéria v Poprade v súčasnosti predstavuje tvorbu Eduarda Ovčáčka na výstave pod názvom Expozícia univerza. „Ide o významnú osobnosť česko-slovenskej umeleckej scény. Výstava vznikla na základe spolupráce našej galérie s Galériou výtvarného umenia v Ostrave (GVUO) a s autorom," informovala riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

Rodák z českého Třinca bol okrem iného členom skupiny Kroky a jedným z iniciátorov vzniku nezávislého bratislavského zoskupenia výtvarníkov orientovaných na informel. Patril tiež medzi iniciátorov bratislavských Konfrontácií, ktoré znamenali nástup slovenskej štrukturálnej abstrakcie.

„Začiatkom 60. rokov sa zapísal významným vkladom do dejín českej školy štrukturálneho symbolizmu, zároveň zohral významnú úlohu pri prenose impulzov z pražského prostredia do Bratislavy. V 70. rokoch sa zas podieľal na výstavách skupiny Parabola a tu prezentoval svoje prvé lettristické práce," priblížila autora Ondrušeková.

Maľby zo začiatku 60. rokov sa podľa nej radia do širšieho prúdu českého informelu. Podstatnú skupinu tvoria diela patriace do kontextu európskeho lettristického hnutia a predstavujú v českom horizonte jeden z najzásadnejších umeleckých objavov, rovnako oceňovaných aj vo svete. „Ovčáček využíva kovové typy písmen k deštrukcii plochy, v ktorej sa otvárajú ďalšie obsahové štruktúry," dodáva riaditeľka.

Autor získal množstvo ocenení v odbore voľná grafika v Čechách aj v zahraničí. V súčasnosti je profesorom na Ostravskej univerzite, kde vedie ateliér voľnej grafiky. Pre jeho tvorbu je podľa Ondrušekovej príznačná všestrannosť, pôsobenie v rôznych oblastiach umenia, intenzívny záujem o nové médiá a chuť experimentovať. Patrí k priekopníckym osobnostiam štrukturálnej grafiky, lettrizmu a konštruktivizmu.

„Ostravsko nemá príliš veľa umelcov, ktorí by sa tak výrazným spôsobom zapísali do povojnových dejín umenia, ako je to v prípade Eduarda Ovčáčka. Jeho dôležitosť v československom, ale aj medzinárodnom meradle spočíva v konkrétnych výsledkoch tvorby, ale aj v spôsobe aktívneho života s čistým svedomím, kde nám je povzbudivým príkladom. Pre Tatranskú galériu, výtvarnú obec, ale aj širokú kultúrnu verejnosť je táto výstava veľkým prínosom a významným podujatím," uzatvára riaditeľka Tatranskej galérie s tým, že diela Eduarda Ovčáčka budú v Poprade vystavené do polovice novembra.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…