Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane
TASR
TASR

Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Bratislava 5. septembra (TASR) - Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala od budúceho roka zvýšiť z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov vo štvrtok schválil parlamentný finančný výbor, a to aj napriek protestom samospráv proti tomuto opatreniu.

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár. K novele budú predložené ešte dva pozmeňujúce návrhy v parlamentnom ústavnoprávnom výbore, ktoré majú odstrániť pripomienky v oblasti legislatívy a pripomienky rozpočtovej rady.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka

Navrhované opatrenie je súčasťou koaličného sociálneho balíčka. Poslanci Mosta-Híd však upustili od svojho pôvodne predstaveného zámeru, aby sa nezdaniteľná časť základu dane zvyšovala postupne až na 22,7-násobok od roku 2021. V súčasnom návrhu hovoria o zvýšení len od budúceho roka.

Opatrenie kritizovali samosprávy, podľa ktorých im zníži príjmy a spôsobí problémy. „Boli sme ústretoví aj k samosprávam. Všetky vyzbierané dane idú vyšším územným celkom (VÚC) a samosprávam. Finančne to znamená, že samosprávy budú mať aj v budúcom roku nárast príjmov," uviedla na výbore Sárközy. Tiež avizovala, že na ústavnoprávnom výbore predloží ešte dva pozmeňujúce návrhy.

„Rozpočtová rada kritizovala, že dochádza k nespravodlivosti, čo sa týka tzv. vyklesávania. To je upravené v pozmeňujúcom návrhu, ktoré podávam v ústavnoprávnom výbore. Odstránili sme obidva nedostatky," dodala Sárközy.

Čo je cieľom novely?

Cieľom novely je podľa poslancov Mosta-Híd zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, práve na to má poslúžiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. „Európska komisia (EK) vo svojej aktuálnej správe o Slovensku konštatuje, že Slovensko sa príliš spolieha vo svojom rozpočte na daňové zaťaženie práce. Kým priemerné daňové a odvodové príjmy z práce v roku 2016 boli v Únii na úrovni 49,7 % z celkovej výšky zdaňovania, tak na Slovensku to bolo až 53,9 %," upozornili poslanci s tým, že EK osobitne upozornila na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie pri zamestnancoch zarábajúcich menej ako priemernú mzdu v porovnaní s inými krajinami Európskej únie.

„Daňové zaťaženie zamestnancov v posledných rokoch sa dokonca zvyšuje, čo súvisí s tým, že nezdaniteľné časti základu dane rastú pomalšie, ako rastú mzdy," tvrdia poslanci. Výsledkom podľa nich je to, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…