Marian Kočner vypovedá v kauze televíznych zmeniek o obsadení televízie
TASR
TASR

Marian Kočner vypovedá v kauze televíznych zmeniek o obsadení televízie

Marian Kočner obžalovaný z falšovania zmeniek TV Markíza vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Bratislava.

Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 9. septembra (TASR) - Rozhodol sa tak nevyužiť svoje právo nevypovedať. Tak ako Pavol Rusko, aj Kočner začal vysvetľovaním kauzy Gamatex, ktorá mala viesť k podpisu údajných zmeniek. Rozprával o tom, ako spoznal nebohého majiteľa ESPE Štúdia Siloša Pohanku.

Ten mal Ruskovi pomôcť získať licenciu pre Markízu, za čo mal dostať odmenu, čo Rusko údajne nedodržal. „Pohanka vyvinul právnu aktivitu, aby sa domohol plnenia zmluvy," uviedol Kočner s tým, že nebol úspešný. Podľa jeho slov sa to nepáčilo spoločníčke Ruska Sylvii Volzovej, ktorá chcela, aby sa splatila aspoň zmluvná pokuta.

Pohľadávku mal získať násilím

Kočner mal následne spísať s Pohankom zmluvu o odstúpení pohľadávky za jednu korunu, čo bolo zdôvodnil tým, že sa dopredu nevedelo, koľko z pohľadávky sa vymôže. Pohanka mal podľa Kočnera dostať 30 percent.

Niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, naopak, v júli vypovedala, že Kočner získal pohľadávku násilím. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave," uviedla vtedy Hausknotzová údajné slová Pohanku.

„Nie je pravda, že Pohanka podpísal zmluvu pod nejakým nátlakom," reagoval Kočner. O tom má podľa neho svedčiť fakt, že s nimi prišiel do Markízy, keď ju prišli obsadiť. Tvrdí tiež, že mu za televíziu napokon vyplatil 16 miliónov korún.

Neprišli sme ozbrojení, tvrdí Kočner

„Nie je pravda, že sme prišli do Markízy ozbrojení a ohrozovali niekoho," vypovedal Kočner. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice s Pohankom, Štefanom A. a zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Následne Kočner zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku.

„Vzhľadom na to, že sme boli valným zhromaždením vymenovaní za konateľov Slovenskej televíznej spoločnosti, sme sa ujali svojich právomocí a požiadali pána R., aby odišiel z televízie, lebo tu nemá čo hľadať," doplnil Kočner. "Čo to znamená?," mal sa opýtať Rusko. "To znamená, že v Markíze už nič nemáš", odpovedal Kočner.

Kočner je obžalovaný spolu s Ruskom, že sfalšovali zmenky TV Markíza a následne marili spravodlivosť. Štefan A. je obvinený z toho istého skutku, avšak odčlenený na Volzovej. Kočner je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…