Prievidzskí chirurgovia úspešne operovali pacienta s rakovinou konečníka
TASR
TASR

Prievidzskí chirurgovia úspešne operovali pacienta s rakovinou konečníka

Lekári z Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach koncom augusta úspešne operovali pacienta s rakovinou konečníka.

Ilustračný obrázok — Foto: pixabay.com

Bojnice 9. septembra (TASR) - Dva chirurgické tímy využili málo invazívnu metódu, vďaka ktorej muž nebude musieť žiť s trvalým vývodom. Chirurgický zákrok vykonali v nemocnici Bojniciach ako v jednom z prvých zdravotníckych zariadení regionálneho typu na Slovensku.

"„Išlo o pacienta, ktorý mal zhubný nádor v spodnej oblasti konečníka, čo by pred pár rokmi skončilo po absolvovaní všetkých vyšetrovacích metód a liečbe amputáciou konečníka a trvalým vývodom cez brušnú stenu, a musel by sa s tým zmieriť," načrtol v pondelok primár bojnickej chirurgie Roman Velický.

Liečba sa podľa neho momentálne, našťastie, vyvíja tak, aby mal človek čo najväčší benefit z pooperačnej liečby, mohol žiť plnohodnotným životom a nemal vývod. Navyše, aby radikalita zostala zachovaná tak, aby ho lekári neohrozili možnou recidívou a progresiou ochorenia.

„Samotná liečba onkologického ochorenia nespočíva len v odstránení nádoru a čreva, ale celého lymfatického tkaniva, ktoré je okolo. A to sa za bežných okolností dá len radikálne a nie vždy bol prístup laparoskopicky cez brušnú stenu, ktorý sme vykonávali doposiaľ, dostačujúci. Keďže existujú aj iné prístupy, a to dostať sa do tkaniva cez konečník, využili sme aj túto možnosť a pomocou tejto metódy sme odstránili celý konečník s celým tkanivom bez toho, aby mal pacient trvalý vývod," priblížil.

Pacienta operovali dva tímy súčasne, jeden postupoval laparoskopicky cez brušnú dutinu a druhý so zapožičaným laparoskopom cez konečník. Chirurgovia využili pri operácii i špeciálny port, zariadenie, ktoré zabezpečilo, aby im nerosilo optiku. Pacient, naďalej hospitalizovaný na chirurgii v Bojniciach, má zatiaľ protektívny vývod, ktorý mu bude slúžiť do doby, kým sa mu črevná spojka vyhojí.

Pacient Ján podľa svojich slov verí, že mu operácia uľahčí život, pre zákrok v bojnickej nemocnici sa nerozhodol náhodou. „Urobil som si prieskum všetkých nemocníc okolo v rámci Trenčianskeho kraja a myslím si, že táto v mojom hodnotení vyšla ako najlepšia," poznamenal.

Bojnickí chirurgovia si operačný zákrok naštudovali a natrénovali, boli i na školení v zahraničí. Chirurgický zákrok bude pravdepodobne nad rámec prospektívneho rozpočtu nemocnice. Na pomery NsP Prievidza je podľa primára bojnickej chirurgie unikátny a jedinečný, pričom obdobným spôsobom operujú pacientov na Slovensku v univerzitných nemocniciach.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…