MS v basketbale: Obrovský úspech Česka. Do štvrťfinále postupujú aj napriek prehre s Gréckom

Basketbalisti Českej republiky postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Číne. Nezmenila to ani ich pondelková prehra v záverečnom vystúpení v K-skupine proti Grécku 77:84.

Český hráč Ondřej Balvin (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Tomášom Satoranským — Foto: TASR/AP

Peking 9. septembra (TASR) - Tím okolo Tomáša Satoranského potreboval na udržanie postupových nádejí neprehrať o viac ako 11 bodov. V priebehu stretnutia sa držali na dostrel. Po prvom polčase a v úvode tretej štvrtiny dokonca viedli. V záverečnej desaťminútovke však poľavili a dovolili súperovi odskočiť na 12 bodov. Napokon zabrali a skresali manko na prijateľných sedem bodov.

Česi potom dúfali, že favorizované družstvo USA zdolá vo večernom zápase Brazíliu a po výsledku 89:73 sa mu to aj podarilo. Prevažne veteránsky tím z Južnej Ameriky sa držal a po prvom polčase prehrával iba o štyri body, no po prestávke výber hráčov z NBA ukázal svoju kvalitu. Najviac bodov za USA dali pivot Indiany Myles Turner a od nasledujúcej sezóny rozohrávač Bostonu Kemba Walker, obaja dali po 16 bodov. Česi sa vo štvrťfinále stretnú s Austráliou.

Šláger v L-skupine

Austrálčania a Francúzi sa stretli v súboji o prvé miesto v L-skupine a po dráme sa z víťazstva 100:98 napokon tešili "protinožci". Ešte päť sekúnd pred koncom svietilo na ukazovateli nerozhodné skóre, no potom vzal zodpovednosť do svojich rúk rozohrávač Clevelandu Matthew Dellavedova.

Pri nájazde pod kôš ho Francúzi dokázali zastaviť iba faulom a poslať ho na čiaru trestného hodu. Najlepším strelcom žlto-zelených sa stal rozohrávač San Antonia Spurs Patty Mills, ktorý dal 30 bodov. Francúzom nepomohlo ani 31 bodov a 6 doskokov krídelníka Orlanda Evana Fourniera.