Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek
TASR
TASR

Jubilejný festival Sám na javisku prinesie niekoľko noviniek

Víťaz Grand prix z festivalu Nová dráma Peter Brajerčík so svojím predstavením Moral insanity otvorí v utorok v Trenčíne 25. ročník medzinárodného festivalu jedného herca Sám na javisku.

Slovenský herec Milan Chalmovský z divadla Skrat v hre Mono počas 24. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 10. septembra (TASR) - Ako informovala PR manažérka festivalu Tereza Barčáková, jubilejný ročník festivalu prinesie niekoľko noviniek. Okrem tradičných hracích priestorov, akými sú Prvá komorná divadelná scéna či kino Hviezda, sa umelci predstavia aj v štúdiu M@S v Trenčíne, v zasadačke mestského úradu v Trenčíne či v Kultúrnom dome v Záblatí.

Témou tohto ročníka sú hranice, symbolicky vyjadrené slovným spojením, mottom Z okraja na okraj, novinkou je divadelné predstavenie, ktoré vzniklo na objednávku a bude sa zaoberať jeho témou.

Slovenská divadelná scéna bude mať zastúpenie v podaní standup komika Juraja Šoka Tabačka, tanečníčky a performerky Sone Ferienčíkovej, či herca a dramaturga Mária Drgoňu. Kontroverzné bude predstavenie Tiso v podaní Mariána Labudu ml. so spoveďou jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu.

Domáce Dogma divadlo s inscenáciou Móda a skutočnosť s Tomášom Plánkom odohrá predstavenie v netradičných priestoroch – v Kultúrnom dome v Záblatí. Návštevníci budú mať zabezpečenú bezplatnú kyvadlovú dopravu z centra mesta. Susedov z Českej republiky bude zastupovať Markéta Ptačníková a Martin Pechlát.

Keďže Sám na javisku je medzinárodný festival, diváci sa môžu tešiť na Belgičanku, Poliaka či Slovinca. Slovinský bábkoherec, hudobník a performer Matija Solce oživí aj celkom obyčajné predmety a v prípade rôznorodých pozostatkov ľudského tela môžu vznikať obzvlášť podivné príbehy, situácie a atmosféra. Koncert Timber Rattle (USA) a prednáška Mareka Godoviča s názvom (NE)monotónne o monodráme budú tvoriť sprievodný program festivalu.

Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku vznikol v roku 1995 v Trenčíne. Je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…