Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu získalo vyše 600 mladých ľudí
TASR
TASR

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu získalo vyše 600 mladých ľudí

Do programu je momentálne zapojených 170 škôl po celom Slovensku.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas slávnostného odovzdávania cien programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 10. septembra (TASR) - Viac ako 600 mladých ľudí z Bratislavského kraja bolo v utorok ocenených Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (DofE). Ceremóniu v Starej tržnici v Bratislave otvorila prezidentka Zuzana Čaputová.

Program DofE pomocou rôznych aktivít rozvíja u mladých ľudí charakterové vlastnosti a to cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútornú motiváciu, priblížil riaditeľ Národnej kancelárie DofE na Slovensku Marián Zachar.

„Program vás preveril a zocelil vo vytrvalosti. Hovorí sa, že vytrvalosť je jedným z predpokladov k úspechu. Ako voda obmýva veľkú skalu, tak napokon mäkká a poddajná voda zdolá aj tvrdý kameň. Vy všetci môžete byť touto vodou, ak prekonáte prekážky a zostanete vytrvalí," prihovorila sa mladým ľuďom prezidentka.

Študenti môžu svoj charakter rozvíjať v štyroch oblastiach. Môžu sa venovať dobrovoľníctvu, športu, vydať sa na dobrodružnú expedíciu alebo rozvíjať svoj talent. „Ciele dosahujú počas šiestich, 12 alebo 18 mesiacov, podľa toho sa zaradia na určitú úroveň a na konci dostanú bronzové, strieborné alebo zlaté ocenenie," vysvetlil Zachar.

Do programu je momentálne zapojených 170 škôl po celom Slovensku. Vyše 300 absolventov bolo začiatkom septembra ocenených v Hanušovciach nad Topľou (okres Vranov nad Topľou) a zvyšných 200 bude ocenených v Gbeľanoch (okres Žilina).

„Tento rok tak program po prvýkrát prekročil hranicu 1000 absolventov," uviedol Zachar. Mladým ľuďom ich ocenenie odovzdali aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth, hokejista Michal Handzuš či speváčka Celeste Buckingham.

Pre riaditeľa DofE je každý mladý človek inšpiráciou, keď vidí, že prekonal svoju lenivosť a samého seba. „Verím, že budúcnosť bude dobrá, lebo mladí ľudia chcú na sebe pracovať, majú na to priestor a vedia sa prekonávať. Preto tu dnes máme 600 inšpiratívnych mladých ľudí, a keď o desať rokov vyjdú z vysokých škôl, tak budú tou inšpiráciou. Dúfam, že to bude vec, ktorá pomôže našej krajine najviac," povedal.

Program vznikol v roku 2007 na Britskej medzinárodnej škole. V roku 2015 sa dostal tento program do 12 škôl v Bratislavskom kraji a postupne sa rozšíril na celé Slovensko.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…