Konvergencie majú 20 rokov, jubileum prišli osláviť aj Brodsky Quartet
TASR
TASR

Konvergencie majú 20 rokov, jubileum prišli osláviť aj Brodsky Quartet

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie oslavuje 20. narodeniny.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 16. septembra (TASR) - Jubilejný ročník festivalu otvoril v pondelok v Bratislave súbor Brodsky Quartet. "Sami sa ponúkli, že by radi oslávili toto jubileum s nami. Chceli sme im dať patričné miesto na otváracom koncerte," povedal na nedávnej tlačovej konferencii zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zazneli v podaní britského súboru diela Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara. „V programe je viacero britských diel, je to naša túžba pootvoriť okno do britskej kultúry a vyjadriť to, že nie sme nadšení brexitom, nie sme nadšení oddeľovaním Británie od Európy," poznamenal Lupták.

Brodsky Quartet zažiarili v roku 2016 na Konvergenciách s kompletom sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča. O dva roky neskôr na festivale uviedli neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena. „Obidva projekty patrili medzi najsilnejšie momenty v histórii festivalu," spomína umelecký riaditeľ Konvergencií.

Britské sláčikové kvarteto je pomenované po slávnom ruskom huslistovi Adolfovi Brodskom, známom zo spolupráce s Piotrom Iľjičom Čajkovským. Brodsky Quartet vznikol v roku 1972 a po vyše 40 rokoch pôsobenia má na konte viac než 3000 koncertných vystúpení a 60 nahrávok. Účinkovanie súboru sa neobmedzuje len na prestížne pódiá v Európe a USA, Brodsky Quartet koncertuje aj v Ázii, Austrálii a v Južnej Afrike.

Hudobníci pravidelne spolupracujú s BBC, od roku 2012 nahrávajú pre spoločnosť Chandos Records. Ich umeleckej činnosti dominujú uvedenia kompletných cyklov kvartet Beethovena, Schuberta, Čajkovského, Brittena a Schönberga, ocenené prestížnymi cenami, no vďaka spolupráci s P. McCartneym, Björk či Elvisom Costellom je súbor známy aj mimo klasickej hudby.

Festival potrvá do 24. septembra. Na záverečný koncert sa do Bratislavy vráti aj izraelský mandolinista Avi Avital. Spolu s ním vystúpi vokalistka Loire Cotler a štvornásobný držiteľ Grammy, perkusionista Glen Velez.

Novým projektom na festivale bude premiéra adaptácie Bartókovej opery Hrad kniežaťa Modrofúza autorského kolektívu Eva Šušková, Peter Mazalán, Jonatán Pastirčák, Ján Šicko a Peter Pažický v Primaciálnom paláci (18. 9.).

Stabilnou súčasťou festivalovej dramaturgie je Bratislavská noc komornej hudby. Tento rok bude 19. septembra v design factory, organizátori ju venovali 100. výročiu narodenia violistu, pedagóga a muzikológa Jána Albrechta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…