Konvergencie majú 20 rokov, jubileum prišli osláviť aj Brodsky Quartet
TASR
TASR

Konvergencie majú 20 rokov, jubileum prišli osláviť aj Brodsky Quartet

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie oslavuje 20. narodeniny.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 16. septembra (TASR) - Jubilejný ročník festivalu otvoril v pondelok v Bratislave súbor Brodsky Quartet. "Sami sa ponúkli, že by radi oslávili toto jubileum s nami. Chceli sme im dať patričné miesto na otváracom koncerte," povedal na nedávnej tlačovej konferencii zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zazneli v podaní britského súboru diela Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara. „V programe je viacero britských diel, je to naša túžba pootvoriť okno do britskej kultúry a vyjadriť to, že nie sme nadšení brexitom, nie sme nadšení oddeľovaním Británie od Európy," poznamenal Lupták.

Brodsky Quartet zažiarili v roku 2016 na Konvergenciách s kompletom sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča. O dva roky neskôr na festivale uviedli neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena. „Obidva projekty patrili medzi najsilnejšie momenty v histórii festivalu," spomína umelecký riaditeľ Konvergencií.

Britské sláčikové kvarteto je pomenované po slávnom ruskom huslistovi Adolfovi Brodskom, známom zo spolupráce s Piotrom Iľjičom Čajkovským. Brodsky Quartet vznikol v roku 1972 a po vyše 40 rokoch pôsobenia má na konte viac než 3000 koncertných vystúpení a 60 nahrávok. Účinkovanie súboru sa neobmedzuje len na prestížne pódiá v Európe a USA, Brodsky Quartet koncertuje aj v Ázii, Austrálii a v Južnej Afrike.

Hudobníci pravidelne spolupracujú s BBC, od roku 2012 nahrávajú pre spoločnosť Chandos Records. Ich umeleckej činnosti dominujú uvedenia kompletných cyklov kvartet Beethovena, Schuberta, Čajkovského, Brittena a Schönberga, ocenené prestížnymi cenami, no vďaka spolupráci s P. McCartneym, Björk či Elvisom Costellom je súbor známy aj mimo klasickej hudby.

Festival potrvá do 24. septembra. Na záverečný koncert sa do Bratislavy vráti aj izraelský mandolinista Avi Avital. Spolu s ním vystúpi vokalistka Loire Cotler a štvornásobný držiteľ Grammy, perkusionista Glen Velez.

Novým projektom na festivale bude premiéra adaptácie Bartókovej opery Hrad kniežaťa Modrofúza autorského kolektívu Eva Šušková, Peter Mazalán, Jonatán Pastirčák, Ján Šicko a Peter Pažický v Primaciálnom paláci (18. 9.).

Stabilnou súčasťou festivalovej dramaturgie je Bratislavská noc komornej hudby. Tento rok bude 19. septembra v design factory, organizátori ju venovali 100. výročiu narodenia violistu, pedagóga a muzikológa Jána Albrechta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…