Chcete, aby vaše deti poznali Slovensko? Martina vymyslela skvelý spôsob, ako sa pri tom aj zabavia
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Chcete, aby vaše deti poznali Slovensko? Martina vymyslela skvelý spôsob, ako sa pri tom aj zabavia

Zoznámte svoje ratolesti so známymi slovenskými rodákmi z oblasti histórie, kultúry či športu hravou a zábavnou formou.

— Foto: Matej Kmeť

BRATISLAVA 8. novembra - Martine Kráľovej chýbala na Slovensku knižka, vďaka ktorej by sa deti mohli hravou a zábavnou formou dozvedieť niečo o hlavom meste. Tak prišla s myšlienkou knižky Bratislava hľadaj a nájdi, pričom ju inšpirovali jej ratolesti. Už v tom čase uvažovala, že by mohla urobiť nadstavbu, a tak vznikla ďalšia knižka, tentokrát Slovensko hľadaj a nájdi. 

Hravou formou približujú Slovensko

Keď Martina spolu s mamkou vydávali knižku Bratislava hľadaj a nájdi, nemali žiadne skúsenosti s vydávaním kníh. „Všetko sme sa učili takpovediac za pochodu. Vďaka tomu sme pri práci na druhej knižke mohli minimalizovať chybičky. Veľmi nás teší, keď nám čitatelia napíšu, ako si ich deti obľúbili túto knižku,“ povedala pre Dobré noviny Martina Kráľová.

Foto: Matej Kmeť
Foto: Matej Kmeť

Knižka Slovensko hľadaj a nájdi má o dve strany viac ako jej „staršia sestra“. „Veľkoformátovou knižkou, v ktorej farebné, detailné a vtipné ilustrácie ukrývajú mnoho zaujímavých príbehov, chceme deťom priblížiť hravou formou Slovensko, malebnú krajinu v srdci Európy,“ objasnila.

Deti sledujú príbehy a hľadajú 

Knižku vydali nielen v slovenskom, ale aj anglickom jazyku. „Naším cieľom je priblížiť deťom známych rodákov z oblasti histórie, kultúrneho života či športu, voľne žijúce živočíchy i gastrošpeciality. Taktiež im chceme ukázať ľudové tradície Slovenska, ale aj motivovať ich k spoznávaniu národných kultúrnych pamiatok. Ďalej chceme, aby si vybudovali kladný vzťah k prírode a ochrane životného prostredia,“ vysvetlila. 

Foto: Matej Kmeť

Na šestnástich stranách môžu deti hľadať hlavné postavy, ktoré sú predstavené na úvodnej dvojstrane. Ide o významných slovenských rodákov či vymyslené postavy z bežného života. „Každá postava má svoj príbeh, ktorý začína v Bratislave a končí v Košiciach. Medzitým hlavní aktéri knižky navštívia Banskú Štiavnicu, Čičmany, Oravský hrad a Vysoké Tatry,“ dodala.

Každý si príde na svoje

Nové vydanie prináša mnoho zaujímavých informácií. „Vedeli ste napríklad, že Martin Benka nebol len významným slovenským maliarom, pedagógom, grafikom, ilustrátorom, ale aj hudobníkom? Sám si zhotovil 13 kubistických huslí, ktoré sú dodnes vystavené v múzeu v Martine. V knižke môžu deti sledovať príbeh majstra Martina a hľadať, na ktorom mieste si sám vyrobil husle,“ prezradila.

Foto: Matej Kmeň
Foto: Matej Kmeť

Obe knižky sú určené deťom. Nielen mladší, ale aj starší si prídu na svoje. „Najmenší čitatelia, zhruba od jedného roka, vedia napríklad ukázať na vec, predmet alebo zvieratko, na ktoré ich pozornosť upriami dospelý, ktorý si s nimi knižku číta. Trošku staršie deti, ktoré už vedia rozprávať, vedia pekne pomenovať predmety, dopravné prostriedky a zvieratká, a tak si rozširujú slovnú zásobu. Deti približne od štyroch rokov si vedia spojiť príbeh s danou postavou, a tak nájdu odpoveď na hádanku,“ uzavrela Martina Kráľová.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…