Nazývajú ju slovenskou džungľou. Viete, kde sa nachádza toto magické miesto?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Nazývajú ju slovenskou džungľou. Viete, kde sa nachádza toto magické miesto?

Miesto, ktoré by ste na Slovensku nehľadali, prekvapí mnohých návštevníkov. Tajomná tiesňava je ideálnym miestom na rodinné výlety s deťmi.

Haluzická tiesňava vyzerá ako z Nového Zélandu. Nájdete ju však v Trenčianskom kraji. — Foto: Wikimedia CC

HALUZICE/ŠTVRTOK 5. októbra - Miesto, ktoré vyzerá, ako keby na Slovensko ani nepatrilo, niektorí prirovnávajú k Novému Zélandu, iní zasa k exotickej džungli. Haluzická tiesňava je naozaj magickou oázou pokoja. Okrem úchvatnej zelene tu nájdete aj tajomné mystické miesto, ktoré turistami až také vyhľadávané nie je, no určite stojí za to, aby ste ho navštívili. Príroda nám ho totiž jedného dňa môže definitívne vziať. Čítajte ďalej a dozviete sa o menej známom, no o to fascinujúcejšom, slovenskom mieste viac.

Ak sa chcete prejsť Haluzickou tiesňavou, musíte si urobiť výlet k obci Štvrtok v okrese Nové Mesto nad Váhom. Výlet je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi, pretože kaňon je dlhý iba jeden kilometer, a tak sa príliš neunavia nohy ani malých ani veľkých. Vymlel ho miestny potok, no dodnes možno pozorovať jeho neustále prehlbovanie a rozširovanie.

a
Foto: Facebook/Ewiku Okaňa Rusnakova‎

Tiesňava bola v roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku a v súčasnosti je chránená štvrtým stupňom ochrany. Nenašli by ste v nej žiadne oficiálne turistické značky, iba náučný chodník, ktorý vám o magickej tiesňave prezradí viac. Vychutnať si tu však môžete pohľad na stromy a rastliny sršiace zeleňou a tešiť sa môžete aj na viaceré kaskády, vodopády či tmavé skalné otvory. Nájdete tu aj technickú pamiatku v podobe hrádze.

Vychádzka je krátka a je len na vás, koľko času v tiesňave strávite. Len čo ňou prejdete, dostanete sa do obce Haluzice. Malebná dedinka je zaujímavá románskym kostolíkom, ktorý tróni nad tiesňavou, takže vaše kroky by mali viesť priamo k nemu.

Kostol alebo hrad?

Kamenné torzo sa podobá na známy kláštor Katarínka pri Dechticiach (okres Trnava), no v oveľa menšom prevedení. Podľa ľudového rozprávania kedysi práve na tomto mieste stálo hradisko. Kostolík je však oficiálne datovaný až do roku 1240, pričom mal aj obranný múr so vstupnou vežou, strieľňami a zvonicou. Traduje sa o ňom, že si ho vyhliadol aj slávny Pán Váhu a Tatier Matúš Čák Trenčiansky. V dokumente z roku 1299 sa však píše, že haluzický hrad od Matúša Čáka naspäť dobylo kráľovské vojsko. 

Opevnený kostol na vyvýšenine mal chrániť obyvateľov nielen pred nájazdmi nepriateľov, ale aj pred rôznymi prírodnými pohromami v podobe búrok a povodní. Svoje  poslanie ukončil v roku 1810.

Vezme nám ho navždy príroda?

Ako sme už spomínali, Haluzická tiesňava sa vplyvom prírody stále mení a vyvíja, čo priamo ohrozuje aj kostolík. Nebezpečenstvo mu hrozí od strání Haluzickej tiesňavy, ktoré sa stále zväčšujú a zosúvajú. Podľa písomných záznamov miestneho botanika a historika Jozefa Ľudovíta Holubyho ešte v roku 1780 bola cez roklinu lávka a pozdĺž potoka dva rady domov. Časť hradiskového múru sa však už zosypala do rokliny.

Ak teda váhate, ako využiť posledné relatívne teplé dni, určite by na vašom výletnom zozname nemala chýbať práve Haluzická tiesňava spolu s kostolíkom v neďalekej obci. Príroda toto čarovné miesto stále mení a vyvíja a preto je dobré naplánovať si výlet čím skôr. Nikdy predsa nevieme, čo si pre nás príroda pripravila.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…