Bratislava: Klimatická konferencia sa týkala aj environmentálnej kriminality
TASR
TASR

Bratislava: Klimatická konferencia sa týkala aj environmentálnej kriminality

Organizátori sa zamerali napríklad na problematiku nelegálneho výrubu lesov, problém s pitnou vodou, ale aj na to, či mať alebo nemať deti.

Klimatická konferencia sa konala v nedeľu v bratislavskej Starej tržnici. — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 6. októbra (TASR) – Nelegálny výrub lesov, strata biodiverzity, ale aj otázka environmentálnych trestných činov boli témami klimatickej konferencie, ktorá sa konala v nedeľu v bratislavskej Starej tržnici. Záštitu nad druhým ročníkom Climate Conference Slovakia prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová a WWF (World Wide Fund for Nature) Slovensko.

„Tento ročník konferencie sme orientovali na veci, ktoré sa nám vygenerovali za posledné obdobie a registrujeme, že začínajú byť zaujímavejšie a aj trápiť viac ľudí,“ priblížila pre TASR organizátorka konferencie Daniela Piršelová, ktorá zároveň moderovala jednotlivé diskusné panely.

Organizátori sa zamerali napríklad na problematiku nelegálneho výrubu lesov, problém s pitnou vodou, ale aj na to, či mať alebo nemať deti.Sú to témy, ktoré sa stále na Slovensku považujú za veľké tabu, ale v zahraničí sa nimi začínajú zaoberať aj psychológovia a vznikajú už aj štúdie,“ povedala Piršelová.

Diskutéri hľadali odpovede aj na to, ako postihovať environmentálne trestné činy. „Snažíme sa ľuďom vysvetliť, čo robiť, pokiaľ sú svedkami environmentálnej kriminality, na koho sa majú obrátiť, čo môžu urobiť, čo je v ich kompetencii,“ skonštatovala Piršelová. Doplnila, že v tomto akademickom roku sa na Univerzite Komenského v Bratislave otvoril nový odbor týkajúci sa práva životného prostredia.

Na konferenciu prišlo takmer 600 účastníkov z rôznych prostredí, čo podľa organizátorov znamená, že problém klimatickej krízy sa týka naozaj každého. „Chceli sme vytvoriť priestor pre odbornú a laickú verejnosť, dbať aj na to, aby sa rozprávalo k veci. Treba rešpektovať fakty, treba vedieť, z akých zdrojov sa vzdelávať,“ doplnila organizátorka.

Klimatická zmena a pokles biodiverzity sú spojené nádoby a ich riešenie je kľúčom na udržanie nášho života na Zemi. Ochrana prírody viac nie je len našou morálnou povinnosťou, ale nevyhnutnou podmienkou, ktorú musíme zohľadňovať pri každom našom rozhodnutí,“ povedala riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann, ktorá hovorila o strate biodiverzity v jednom z diskusných panelov.

Na konferencii tiež odborníci diskutovali o tom, ako by sa mala zmeniť ekonomika a prečo časť verejnosti klimatickú zmenu ignoruje. Pripravené boli aj workshopy, ako udržateľná architektúra, elektromobilita, život v meste so zmenou klímy či ekoturizmus. Sprievodným podujatím boli výstava fotografií slovenskej prírody Tomáša Hulíka a prezentácie environmentálnych projektov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…