Ani jedno dieťa mladšie ako tri roky už nie je v detskom domove. Malá krajina dokázala zázrak
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ani jedno dieťa mladšie ako tri roky už nie je v detskom domove. Malá krajina dokázala zázrak

Veľké neosobné detské domovy sú v Severnom Macedónsku už len minulosťou. Tamojšiemu Ministerstvu práce a sociálnych vecí sa spolu s partnermi podarilo úspešne zavŕšiť transformáciu s názvom „Domov pre dojčatá a batoľatá- Bitola,“ po tom, čo bolo dvadsať sedem zvyšných detí umiestnených do komunitných zariadení.

rné Macedónsko skončilo s umiestňovaním dojčiat a batoľat do veľkých inštitúcii — Foto: Benjamin Perks facebook

BITOLA 8. októbra - Severné Macedónsko skončilo s umiestňovaním dojčiat a batoliat do veľkých inštitúcii, ako sú napríklad bežné detské domovy. Informovala o tom organizácia UNICEF. Namiesto toho umiestnilo deti do tzv. „rodinných domovov“ - ide o menšie zariadenia rodinného typu, kde je viacero opatrovateľov a pestúnov, ktorí sú stáli, nemenia sa, deti si na nich zvyknú a majú väčší pocit rodiny a spolupatričnosti. Navyše deti sú tu umiestnené v malých skupinkách a majú zabezpečenú 24-hodinovú starostlivosť. Vytvoria si tak svoju vlastnú malú komunitu.

V malom počte, rodinnej atmosfére a s oddanými pestúnmi

Macedónska ministerka práce Mila Carovska pripomenula, že projekt sa im podarilo úspešne dokončiť jeden rok v predstihu. „V roku 2017, keď sme tento proces začali, mali sme vo veľkých inštitúciách 180 detí do 18 rokov. O zvyšných jedenásť detí – ktoré majú viac ako tri roky, bude postarané v rodinnom prostredí do konca roka. Budeme sa naďalej starať o deti s ešte väčšou obetavosťou a láskou, pretože vývoj v ranom detstve je rozhodujúci pre ďalší rozvoj detí,“ uviedla ministerka pri otváraní jedného z piatich rodinných domov v Bitole, druhom najväčšom meste Severného Macedónska.

Riaditeľka Domova pre dojčatá a batoľatá - Bitola, Elena Nikolovska, poznamenala, že päť zriadených rodinných domov Bitole sa dnes stará o 27 detí. Čiže v jednom domove je približne 5 detí, čo približne kopíruje počet detí v bežnej rodine. V týchto domácnostiach pôsobí stálych 30 opatrovateľov a štyria kvalifikovaní pracovníci poskytujúci 24-hodinovú podporu a starostlivosť.

Zástupca UNICEFU Perks: Ak deťom chýba ochrana, má to hlboký vplyv na ich blaho

Zástupca UNICEF-u, Benjamin Perks, ktorý na projekte spolupracoval, zdôraznil, „že od 2. októbranie sú v Severnom Macedónsku v ústavnej starostlivosti žiadne deti mladšie ako tri roky.“ Deti sú podľa neho od narodenia biologicky naprogramované tak, aby mali vzťah s rodičom alebo opatrovateľom, ktorý im poskytuje ochranu, starostlivosť a lásku. Ak to deťom chýba, má to hlboký vplyv na ich blaho.

Benjamin Perks
Benjamin Perks Foto: Benjamin Perks Facebook

Okrem UNICEF-u a Ministerstva práce Severného Macedónska sa na projekte podieľalo aj Britské veľvyslanectvo a zamestnanci pôvodného detského domova v Bitole. Ten takisto nezostane chátrať, ale bude z neho zariadenie pre sociálnu starostlivosť pre deti a rodiny. Medzi ne bude patriť aj Regionálne centrum na podporu pestúnskych rodín.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…