V Poprade štartuje festival horských filmov, prvý deň bude patriť Pavolovi Barabášovi
TASR
TASR

V Poprade štartuje festival horských filmov, prvý deň bude patriť Pavolovi Barabášovi

Pod Tatrami v stredu štartuje 27. ročník tradičného Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF).

Režisér Pavol Barabáš — Foto: TASR/Andrej Galica

Poprad 9. októbra (TASR) – Jeho riaditeľka Mária Hámorová informovala, že až do nedele (13. 10.) budú jednotlivé súťažné snímky premietať na štyroch miestach. "Najviac blokov bude na Mestskom úrade v Poprade, niektoré snímky môžu diváci vidieť v Kine Tatran, potom v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi a v Kine Iskra v Kežmarku," konkretizovala.

Dohromady je pre divákov pripravených 14 filmových blokov, kde uvidia 46 súťažných snímok z 16 krajín sveta a tiež jednu nesúťažnú - oscarový dokumentárny film Free Solo od režisérov Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi, v hlavnej úlohe s Alexom Honnoldom.

„Pripravené máme aj besedy s hosťami, v piatok (11. 10.) o 18. hodine to bude Ines Papert s Lukom Lindičom o horolezectve na hranici snov. O deň neskôr v sobotu (12. 10.) v rovnakom čase bude o vzrušujúcom dôchodku himalájistu hovoriť Piotr Pustelnik. Po ňom o 21. hodine zavíta medzi divákov Michal Sabovčík, ktorý porozpráva o Grónsku," upozornila Hámorová.

Hneď prvý večer kežmarskej časti festivalu, teda piatok, bude rovnako ako minulý rok patriť v prvom rade ďalšiemu filmu režiséra, scenáristu a kameramana Pavla Barabáša. „Tentoraz osobne uvedie dokument Svetozár Stračina o významnom slovenskom hudobnom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní, ktorý zachytával aj autentickú kultúru ľudí z horských oblastí," uviedol Boris Švirloch z kežmarského filmového klubu Iskra. Stračinova spolupráca s Martinom Ťapákom, Martinom Hollým a ďalšími režisérmi, priniesla filmy, ktoré sa výrazne zapísali do dejín slovenskej kinematografie.

„Veľa ľudí sa diví, prečo som nakrútil film o ňom. Čím viac človek spoznáva planétu, tým viac získava nadhľad, ktorý mu pomáha odhaľovať to vzácne doma. Práve preto sú pre mňa vzácni ľudia, ktorí podnecujú svoje okolie k tvorivosti a odkrývajú nové pohľady na seba samých. Pri hudbe Svetozára Stračinu som si uvedomil, že on hľadal a zachytával esenciu, ktorá dáva ľuďom pocit spolupatričnosti," hovorí o filme Barabáš.

Táto dokumentárna snímka prináša bližší pohľad na umelcovu tvorbu prostredníctvom najbližších priateľov, spolupracovníkov a hudobných odborníkov. Film je spojením množstva archívnych záberov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali či už osobne alebo prostredníctvom jeho práce.

MFHF vyvrcholí v nedeľu o 16. hodine slávnostným vyhlásením výsledkov festivalovej súťaže. Tento rok o víťazoch rozhodne porota v zložení Piotr Pustelnik, Anton Pacek a Boris Hlaváček.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…