Nobelovu cenu za literatúru dostali hneď dvaja spisovatelia. Obaja sú našimi susedmi
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Nobelovu cenu za literatúru dostali hneď dvaja spisovatelia. Obaja sú našimi susedmi

Tento rok sa ocenenia za literatúru odovzdali dve.

Na archívnej snímke zo 17. apríla 2015 zamestnanec národnej knižnice v Bogote ukazuje Nobelovú cenu za literatúru, ktorú získal kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez. — Foto: TASR/AP

Štokholm 10. októbra (TASR) - Nobelovu cenu za literatúru za rok 2019 získal vo štvrtok rakúsky spisovateľ Peter Handke. Oznámila to na Twitteri Švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá tento rok udelila aj Nobelovu cenu za literatúru za rok 2018. Jej držiteľkou sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková.

Švédska Kráľovská akadémia udelenie ceny Petrovi Handkemu (76) zdôvodnila jeho "vplyvným dielom, ktoré s jazykovou geniálnosťou skúma periférie a špecifickosť ľudskej skúsenosti". Rakúšan Peter Handke, ktorý už takmer 30 rokov žije vo Francúzsku na predmestí Paríža, sa po druhej svetovej vojne etabloval ako jeden z najvplyvnejších európskych autorov.

Povedal to predseda komisie pre udeľovanie Nobelovej ceny Anders Olsson. Literárnu scénu upútala už jeho prvotina z roku 1966 s názvom Die Hornissen (Sršne). Handke je známy aj svojimi divadelnými hrami, z ktorých kontroverzie vzbudila najmä hra Publikumsbeschimpfung (Nadávky publiku) z roku 1969.

Kritizovaný za príhovor na pohrebe Miloševiča

Samotný Handke sa podľa agentúry AFP v roku 2014 pre rakúske médiá vyjadril, že Nobelovu cenu by mali zrušiť, keďže jej laureátovi poskytuje "falošnú kanonizáciu" a vďaka nej mu je venovaný "jeden moment pozornosti a šesť strán v novinách".

Na archívnej snímke zo 7. augusta 2009 je rakúsky spisovateľ Peter Handke
Na archívnej snímke zo 7. augusta 2009 je rakúsky spisovateľ Peter Handke Foto: TASR/AP

Na tlačovej konferencii ako i na sociálnych sieťach sa objavili v spojitosti s ocenením Handkeho aj kontroverzné reakcie. V roku 2006 totiž tento svetoznámy spisovateľ, dramatik a prekladateľ vystúpil s príhovorom na pohrebe bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Najtalentovanejšia poľská autorka románov svojej generácie

Tokarczuková (57), ktorá je považovaná za najtalentovanejšiu poľskú autorku románov svojej generácie, bola ocenená za "naratívnu predstavivosť, ktorá v spojení s encyklopedickou vášňou reprezentuje prekračovanie hraníc ako jednu z foriem života". Tokarczuková, ktorej knihy boli preložené do 25 jazykov, je aj politickou aktivistkou kritizujúcou poľskú vládu konzervatívnej pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Ako píše agentúra APA, Tokarczuková realitu vo svojich knihách nikdy neopísala ako stabilný a nemenný konštrukt. V jej románoch oproti sebe neustále stáli dva protiklady ako napríklad príroda a kultúra či muž a žena.

Za jej najvýznamnejšie dielo považujú členovia komisie švédskej akadémie knihu Ksiegi Jakubowe z roku 2014. Jej prelomovou knihou sa stala Prawiek i inne czasy z roku 1996, ktorá na Slovensku vyšla v preklade v roku 2015 ako Pravek a iné časy. V tomto románe sa ocenená autorka zaoberá poľskými dejinami 20. storočia.

Na archívnej snímke zo 14. novembra 2018 je poľská autorka Olga Tokarczuková
Na archívnej snímke zo 14. novembra 2018 je poľská autorka Olga Tokarczuková Foto: TASR/AP

Odovzdajú ju 10. decembra

Nobelova cena za literatúru za rok 2019 aj rok 2018 bude odovzdaná 10. decembra. Cena je dotovaná sumou deväť miliónov švédskych korún (830.000 eur), ktorú dostanú obaja autori. Tento rok ocenili dvoch autorov, pretože vlani v máji sa švédska akadémia rozhodla cenu neudeliť

Stalo sa tak prvýkrát od roku 1942, a to pre škandál súvisiaci s obvineniami so sexuálneho zneužívania, ktorého sa dopustil Francúz Jean-Claude Arnault, manžel bývalej členky komisie pre udeľovanie Nobelovej ceny za literatúru Katariny Frostensonovej. Arnault bol vlani v decembri odsúdený na dva a pol roka väzenia za dva prípady znásilnenia, ktoré sa týkali jednej ženy a ktoré sa odohrali koncom roku 2011.

Spomínaná žena bola pritom len jednou z celkovo 18 žien, ktoré koncom roku 2017 podľa štokholmského denníka Dagens Nyheter obvinili Arnaulta zo sexuálneho obťažovania.  Arnault je navyše zodpovedný aj za viacnásobný únik informácií o víťazoch Nobelovej ceny za literatúru. V dôsledku tohto škandálu sa členstva vo Švédskej akadémii vzdalo osem z jej 18 členov.

Nobelovu cenu za literatúru za rok 2017 získal anglický spisovateľ japonského pôvodu Kazuo Ishiguro. Predošlými laureátmi sú americký pesničkár a spevák Bob Dylan (2016) či bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevičová (2015).

V piatok ešte oznámia laureáta Nobelovej ceny mieru a budúci pondelok sa verejnosť dozvie meno nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu.
 

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…