Karel Gott mal svoj rozprávkový dom aj na Slovensku
TASR
TASR

Karel Gott mal svoj rozprávkový dom aj na Slovensku

Český legendárny hudobník bol verejnosti známy ako spevák, robil však mnoho ďalších vecí.

Karel Gott — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 11. októbra (TASR) – Karel Gott bol v skutočnosti všestranným umelcom. Venoval sa výtvarnému umeniu, hral vo filmoch. A mal vrelý vzťah aj k Slovensku a k slovenským priaznivcom. V roku 1958 Gott neuspel v súťaži Hledáme nové talenty v Slovanskom dome v Prahe.

Už o štyri roky neskôr však jeho kariéra nabrala úspešné a rýchle obrátky. Stalo sa tak vďaka programu ČST Hledáme písničku pro všední den, kde spieval spolu s Vlastou Průchovou pieseň Až nám bude dvakrát tolik. Tento duet bol prvou gramoplatňou Karla Gotta. Vyšiel ešte na šelakovej platni na 78 otáčok.

Suverénny Zlatý slávik

V roku 1962 vznikla anketa Zlatý slávik, kde sa Gott zatiaľ ocitol iba na 49. mieste. Ale iba preto, aby ju o rok neskôr vyhral - a vyhrával ju s prestávkami počas celej svojej kariéry. Na jeho prvom úspechu má zásluhu aj autorská dvojica Jiří Šlitr a Jiří Suchý, ktorí mu napísali hneď tri hity: Sáňe, Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody.

Pieseň Oči sněhem zaváté sa stala najväčším hitom roka 1963. A tak spomínaní autori i zakladatelia Divadla Semafor rozhodne neoľutovali, že Karlovi Gottovi ponúkli v roku 1963 v ich divadle angažmán.

Hereckú kariéru začal Karel Gott v roku 1964 v jednej z najslávnejších hravých filmových komédií Limonádový Joe aneb Koňská opera spolu v réžii Oldřicha Lipského s Milošom Kopeckým a Karlom Fialom v hlavných úlohách. V tom istom roku spevák nechýbal ani v legendárnom muzikáli Kdyby tisíc klarinetů v réžii Jána Roháča.

Prelomovým zoznámenie so Štaidlovcami

Prelomové bolo jeho zoznámenie sa s bratmi Štaidlovcami. Spoločne v roku 1965 založili Divadlo Apollo a z ich spolupráce vznikli prvé hity: Ukážu ti cestu rájem; Dívka toulavá; Trezor; Bum, Bum, Bum; C"est La vie.

V júni 1966 súťažil na Bratislavskej lýre s dvoma piesňami - Mám rozprávkový dom Vieroslava Matušíka a Pošli to dál, ktorú mu zložil kolega z divadla Apollo Jaromír Klempíř. Rozprávkový dom získal zlatú lýru, Pošli to dál skončila štvrtá.

Na margo svojich hitov raz spevák poznamenal: „Šláger - dobrá pieseň - vzniká len v čistej duši, ktorá sa cíti slobodná a tvorí spontánne." Gott bol hviezdou 70-tych aj 80-tych rokov. Hoci v roku 1990 uvažoval o ukončení kariéry, úspešné turné v Československu a Nemecku ho presvedčilo o opaku.

Spolu so speváčkou Luciou Bílou účinkoval v roku 1991 v televíznom filme Maratón. Počas premiéry filmu Z pekla štěstí (Zdeněk Troška, 1999) Karel Gott povedal, že by si niekedy rád zahral v takej rozprávke. Jeho želanie sa splnilo v druhom diele. Pekelné scény s Luciferom, ktorého Gott stelesnil, sa nakrúcali v polovici septembra a iba v noci.

Do varu privádzal aj mladých

V roku 2012 sa dostal do kín dokument Tajomstvo Karla Gotta. S podtitulkom Legendy - Karel Gott: Všem dívkám, co jsem měl kdy rád.

Gott nadchýnal svojou hudbou a svojím nezameniteľným hlasom viac než pol storočie ľudí rôznych generácií. V mnohých piesňach spieva o raji. Kde je však podľa Karla Gotta raj na zemi? „Raj na zemi neexistuje. Ale môžeme si ho sami vytvoriť. A to kdekoľvek na svete. V podkrovnej manzarde na Žižkove, rovnako ako v honosnej rezidencii v Kalifornii," povedal v jednom z rozhovorov.

Počas piatich rokov uvádzal spevák na Dvojke Českého rozhlasu autorskú reláciu Zpátky si dám tenhle film. V tejto relácii si v 223 hodinu trvajúcich dieloch splnil svoj sen – stať sa rozhlasovým "dídžejom". Uvádzal nahrávky spred 50 rokov až po súčasnosť.

Publikum Gott dokázal priviesť do varu. Kuriozitou však je, že poriadne rozprúdil krv v žilách aj mladým fanúšikom na festivale Rock for People v Hradci Králové v roku 2013. V tom istom roku sa prejavil aj ako futbalový komentátor zápasu Ligy majstrov Plzeň - Maribor.

Bratislava bola druhým domovom

Čestným občanom Bratislavy sa hudobná legenda stala 28. októbra 2014. Listinu o udelení čestného občianstva "za zásluhy o priateľstvo a porozumenie medzi národmi v oblasti československej populárnej hudby a tiež za prezentáciu slovenskej metropoly" si prevzal v bratislavskom Primaciálnom paláci pri príležitosti jubilea 75 rokov.

„Bratislava je pre mňa druhým domovom, pretože tu sa pre mňa odohrali medzníky na mojej 55-ročnej dráhe speváka," uviedol Karel Gott.  Koncert Lýra 50 Mám rozprávkový dom bol v roku 2016 poctou slávnym pesničkám a interpretom. Elegantným záverom večera bolo práve vystúpenie Karla Gotta.

V roku 2018 známy spevák stelesnil jednu z hlavných postáv v rozprávke Dušana Rapoša Keď draka bolí hlava, kde si zahral spolu so slovenskou herečkou Kamilou Magálovou a so svojou staršou dcérou Charlotte Ellou Gottovou.

K 80. narodeninám vyšli Gottovi v roku 2019 v Supraphone dve špeciálne kolekcie mapujúce najobľúbenejšie piesne počas takmer šiestich desaťročí jeho hudobnej kariéry. Vznikol tiež hit Srdce nehasnou, ktorý pre Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo a ktorým sa spevák symbolicky rozlúčil s verejnosťou.

Jeho priatelia i kolegovia spomínajú, že bol znamenitý rozprávač vtipov. Zmysel pre humor potvrdil aj ako hosť televíznych relácií Manéž Bolka Polívku či Všechnopárty Karla Šípa. Bez povšimnutia by nemal zostať ani jeho celoživotný koníček maľovanie, v ktorom Karel Gott uplatnil svoj cit i talent.

Zdroj: www.csfd.cz

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…