Margecianske fajnoty lákajú cez víkend návštevníkov pochúťkami aj atrakciami
TASR
TASR

Margecianske fajnoty lákajú cez víkend návštevníkov pochúťkami aj atrakciami

Na podujatí Margecianske fajnoty predvedú svoje schopnosti kuchári a kuchárky zo širokého okolia, ale aj zahraničia.

— Foto: Archívna foto:TASR

Margecany 12. októbra (TASR) - Najväčší gurmánsky festival v Košickom kraji sa počas tohto víkendu (12.-13. 10.) koná v obci Margecany (okr. Gelnica). Na podujatí Margecianske fajnoty predvedú svoje schopnosti kuchári a kuchárky zo širokého okolia, ale aj zahraničia. Návštevníkov tak čakajú kulinárske špeciality aj bohatý program. Na deviatom ročníku festivalu gastronómie a zábavy sa prezentujú regionálne kuchyne z Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova. V nedeľu budú návštevníkov lákať aj zahraničné kuchyne z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy a Bosny a Hercegoviny.

S podporou krajského programu Terra Incognita zároveň pribudlo v Margecanoch ďalšie lákadlo pre turistov. „Kým vlani sme otvorili technickú pamiatku Margeciansky tunel, kde vznikla otvorená galéria, tento rok ju obohatíme o novú atrakciu. Pribudne tu päť drevených sôch trpaslíka Svetlonoška, ktorý povedie turistov od Margecian až k tunelu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme oživiť kultúrne pamiatky a zatraktívniť ich pre návštevníkov," povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Zástup sôch trpaslíka Svetlonoška privedie návštevníkov až do Margecianskeho tunela, kde vznikne svetelná inštalácia. Rozsvecovať sa bude postupne pri prechode pútnikov. Autorom sôch vysokých štyri metre je umelecký rezbár Adam Bakoš.

Hlavný program podujatia je rozdelený na dvoch veľkých pódiách, kde sa vystriedajú folklórne súbory a ľudové skupiny. V Gastro stane sa odprezentujú regionálne a zahraničné kuchyne, ktoré môžu návštevníci ochutnávať. Chýbať nebude živá kuchyňa a ulička remesiel, pre najmenších jedákov je pripravené samostatné detské zábavisko. „Prístupný bude areál Husej pláže a možnosť absolvovať výlet do okolia vyhliadkovým autobusom. Ten sa zastaví pri Drevenom moste v Štefanskej Hute, pri národnej technickej pamiatke Margeciansky tunel a pri dedičnej štôlni Jozef v Gelnici," doplnil starosta Margecian Igor Petrík. Súčasťou programu je slávnostné odhalenie sôch Svetlonosov v Parku Fajnot.

Ako informovala organizácia Košice Región Turizmus, pre návštevníkov je prichystané záchytné parkovisko a autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude priamo od parkoviska až na podujatie a späť premávať každých 30 minút.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…