Keď im pre ničivý tajfún zrušili zápas, kanadskí ragbisti zostali v Japonsku a pomáhali obetiam
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Keď im pre ničivý tajfún zrušili zápas, kanadskí ragbisti zostali v Japonsku a pomáhali obetiam

Kanadskí ragbisti nezutekali pred najhorším tajfúnom, aký postihol Japonsko za posledných 60 rokov. Namiesto toho sa miestnym rozhodli pomôcť.

Ragbisti neváhali a podali domácim pomocnú ruku. — Foto: Reuters

TOKIO 14. októbra - Kanadskí ragbisti opäť raz ukázali, že Kanaďanov naozaj právom svet označuje za najslušnejší a najmilší národ. Po tom, ako bol ich zápas na Majstrovstvách sveta v ragby kvôli tajfúnu Hagibis zrušený, športovci neváhali a podali domácim pomocnú ruku. Hoci bol duel Namíbie s Kanadou v B-skupine zrušený kvôli tajfúnu, ragbisti sa rozhodli zostať a v nedeľu, keď už zlé počasie ustalo, prišli na pomoc obyvateľom prímorského mesta Kamaishi, ktoré bolo po tajfúne zaplavené.

Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli,“ vyjadril sa kapitán Tyler Ardron pre Reuters: „veľmi milo nás prijali, tak im chceme láskavosť oplatiť,“ cituje kanadského kapitána francúzsky portál Francetvinfo.

Najhorší tajfún za posledných 60 rokov

Ničivý tajfún Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu, si vyžiadal najmenej 40 mŕtvych a 189 zranených. Ako uvádza TASR, nezvestných je podľa aktuálnych informácií 16 osôb. Meteorológovia uviedli, že v mnohých oblastiach spadlo za jeden alebo dva dni až 40 percent ročného úhrnu zrážok. Japonské ministerstvo dopravy správy oznámilo, že na 21 vodných tokoch vrátane rieky Čikuma v prefektúre Nagano sa pretrhli hrádze a voda zaplavila okolie.

Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku 12. októbra 2019. Silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšú, ktorú bičovali silné dažde a vietor. Živel si už vyžiadal najmenej jednu obeť a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovali svetové agentúry.
Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku 12. októbra 2019. Silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšú, ktorú bičovali silné dažde a vietor. Živel si už vyžiadal najmenej jednu obeť a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovali svetové agentúry. Foto: TASR/AP

Domy v postihnutých oblastiach boli zaplavené do výšky dva až tri metre. V dôsledku vyčíňania tajfúnu sa zrútil aj jeden železničný most. Železnice na východe Japonska oznámili, že voda zničila desať súprav s celkovým počtom 120 vozňov. Z ošetrovateľského zariadenia v prefektúre Saitama ležiacej severne od Tokia museli evakuovať viac ako 220 jeho klientov a zamestnancov.

Japonský premiér Šinzó Abe nariadil úradom, aby v zaplavených oblastiach nasadili viac čerpacích vozidiel. Na pátracích a záchranných operáciách sa podľa neho zúčastňuje viac ako 110.000 policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany. Dnes popoludní miestneho času sa očakávajú v postihnutých oblastiach ďalšie dažde. Úrady vyzvali obyvateľov žijúcich v blízkosti rozvodnených na opatrnosť pred možnými zosuvmi pôdy.

Prevrátené auto leží na zemi po silnom vetre v meste Ičihara neďaleko Tokia 12. októbra 2019.
Prevrátené auto leží na zemi po silnom vetre v meste Ičihara neďaleko Tokia 12. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Tajfún Hagibis je zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov. Úrady už evakuovali viac ako milión ľudí.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…