Keď im pre ničivý tajfún zrušili zápas, kanadskí ragbisti zostali v Japonsku a pomáhali obetiam
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Keď im pre ničivý tajfún zrušili zápas, kanadskí ragbisti zostali v Japonsku a pomáhali obetiam

Kanadskí ragbisti nezutekali pred najhorším tajfúnom, aký postihol Japonsko za posledných 60 rokov. Namiesto toho sa miestnym rozhodli pomôcť.

Ragbisti neváhali a podali domácim pomocnú ruku. — Foto: Reuters

TOKIO 14. októbra - Kanadskí ragbisti opäť raz ukázali, že Kanaďanov naozaj právom svet označuje za najslušnejší a najmilší národ. Po tom, ako bol ich zápas na Majstrovstvách sveta v ragby kvôli tajfúnu Hagibis zrušený, športovci neváhali a podali domácim pomocnú ruku. Hoci bol duel Namíbie s Kanadou v B-skupine zrušený kvôli tajfúnu, ragbisti sa rozhodli zostať a v nedeľu, keď už zlé počasie ustalo, prišli na pomoc obyvateľom prímorského mesta Kamaishi, ktoré bolo po tajfúne zaplavené.

Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli,“ vyjadril sa kapitán Tyler Ardron pre Reuters: „veľmi milo nás prijali, tak im chceme láskavosť oplatiť,“ cituje kanadského kapitána francúzsky portál Francetvinfo.

Najhorší tajfún za posledných 60 rokov

Ničivý tajfún Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu, si vyžiadal najmenej 40 mŕtvych a 189 zranených. Ako uvádza TASR, nezvestných je podľa aktuálnych informácií 16 osôb. Meteorológovia uviedli, že v mnohých oblastiach spadlo za jeden alebo dva dni až 40 percent ročného úhrnu zrážok. Japonské ministerstvo dopravy správy oznámilo, že na 21 vodných tokoch vrátane rieky Čikuma v prefektúre Nagano sa pretrhli hrádze a voda zaplavila okolie.

Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku 12. októbra 2019. Silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšú, ktorú bičovali silné dažde a vietor. Živel si už vyžiadal najmenej jednu obeť a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovali svetové agentúry.
Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku 12. októbra 2019. Silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšú, ktorú bičovali silné dažde a vietor. Živel si už vyžiadal najmenej jednu obeť a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovali svetové agentúry. Foto: TASR/AP

Domy v postihnutých oblastiach boli zaplavené do výšky dva až tri metre. V dôsledku vyčíňania tajfúnu sa zrútil aj jeden železničný most. Železnice na východe Japonska oznámili, že voda zničila desať súprav s celkovým počtom 120 vozňov. Z ošetrovateľského zariadenia v prefektúre Saitama ležiacej severne od Tokia museli evakuovať viac ako 220 jeho klientov a zamestnancov.

Japonský premiér Šinzó Abe nariadil úradom, aby v zaplavených oblastiach nasadili viac čerpacích vozidiel. Na pátracích a záchranných operáciách sa podľa neho zúčastňuje viac ako 110.000 policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany. Dnes popoludní miestneho času sa očakávajú v postihnutých oblastiach ďalšie dažde. Úrady vyzvali obyvateľov žijúcich v blízkosti rozvodnených na opatrnosť pred možnými zosuvmi pôdy.

Prevrátené auto leží na zemi po silnom vetre v meste Ičihara neďaleko Tokia 12. októbra 2019.
Prevrátené auto leží na zemi po silnom vetre v meste Ičihara neďaleko Tokia 12. októbra 2019. Foto: TASR/AP

Tajfún Hagibis je zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov. Úrady už evakuovali viac ako milión ľudí.

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…