Generálny prokurátor Čižnár Trnkovi pozastaví výkon funkcie. Pod jednou podmienkou
TASR
TASR

Generálny prokurátor Čižnár Trnkovi pozastaví výkon funkcie. Pod jednou podmienkou

Situácia ohľadom bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku je zamotaná.

Jaromír Čižnár — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 14. októbra (TASR) - Pozastaviť výkon funkcie Dobroslavovi Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podotýka, že počas svojho pôsobenia vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému vzniesli obvinenie pre úmyselný trestný čin.

TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Podľa jej slov ohľadom skutku spomínanej nahrávky je v súčasnosti vedené trestné stíhanie len vo veci. „Toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi. Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície," uviedla hovorkyňa GP SR.

Disciplinárny postih je vylúčený

Ako dodala, pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi (objektívna premlčacia lehota je dva roky). „Zároveň podotýkame, že v čase, kedy malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok. Za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie D. T. vo funkcii prokurátora GP SR len na jeho osobnom rozhodnutí," upozornila Predajňová v reakcii na pondelkovú výzvu Nadácie Zastavme korupciu, aby Trnka okamžite odstúpil z funkcie a zároveň, aby sa Čižnár prestal skrývať.

Podľa Predajňovej nie je pravdou, že GP SR vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I Bystríka Paloviča nekoná. „Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe," uviedla k výzve nadácie, podľa ktorej by mal Čižnár nariadiť previerku spisov prokurátora Paloviča.

Celé stanovisko uverejnil na svojom webe Denník N.

Stanovisko Generálnej prokuratúry SR:

„Pre uvedené skutky (nahrávka medzi M. K. a D. T.) je v súčasnosti vedené trestné stíhanie len vo veci. Toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi.

Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície.

Pozastaviť výkon funkcie D. T. v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. V tejto súvislosti Jaromír Čižnár podotýka, že počas výkonu svojej funkcie generálneho prokurátora vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin.

Pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi ( objektívna premlčacia lehota je 2 roky. Zároveň podotýkame, že v čase kedy malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota 1 rok).

Za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie D. T. vo funkcii prokurátora len na jeho osobnom rozhodnutí.

Nie je tiež pravdou, že Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. nekoná. Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe.“

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…