Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie operu Eva. Tak ako pred 60 rokmi, keď vznikla
TASR
TASR

Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie operu Eva. Tak ako pred 60 rokmi, keď vznikla

Príbeh o chudobnej krajčírke Eve, láske i nenávisti, ktorý je dielom českého hudobného skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera podľa drámy Gabriely Preissovej Gazdina roba

Na snímke zľava sólisti Ľudovít Ludha a Zoltán Vongrey, režisérka Dana Dinková, umelecký šéf Šimon Svitok, dramaturgička Alžbeta Lukáčová — Foto: TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica 15. októbra (TASR) – Štátna opera (ŠO) v Banskej Bystrici oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku a prináša svojim verným divákom operu v troch dejstvách Eva, s ktorou kedysi začínala. Jej premiéra sa uskutoční 18. októbra o 18.30 h.

Príbeh o chudobnej krajčírke Eve, láske i nenávisti, ktorý je dielom českého hudobného skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera podľa drámy Gabriely Preissovej Gazdina roba, mal svetovú premiéru v pražskom Národnom divadle v roku 1899. Informovala o tom ŠO v utorok na tlačovej besede v Banskej Bystrici.

V hlavnej postave Evy sa predstaví Patrícia Solotruková v alternácii s Katarínou Juhásovou, v roli Máneka Jozef Gráf a Ľudovít Ludha, v úlohe Mešjanovky, jeho matky, Eva Lucká a Jitka Sapara Fischerová a Samka, kožušníka, Šimon Svitok a Zoltán Vongrey. O hudobné naštudovanie sa postaral Marián Vach a Ján Procházka, réžiu má Dana Dinková a dramaturgiu Alžbeta Lukáčová.

„Toto dielo nás inšpirovalo, pripomíname si 60 rokov nášho vzniku a patrilo k tým zakladateľským, ktoré v tom čase v opernom svete nebolo veľmi známe. Vzniklo ako odpoveď na súťaž, ktorú vyhlásilo Národné divadlo v Prahe. Foerster sa prihlásil, ale jeho takpovediac ľudová opera s príbehom zasadeným do vidieckeho prostredia a tradičnej kultúry zostala akoby nepovšimnutá. Nevyhrala. Asi mal však dobré zázemie v pražskej umeleckej obci, lebo nie za tak dlho sa ju podarilo uviesť v premiére v roku 1899," priblížila dramaturgička Lukáčová.

Ako pripomenula, profesionálna divadelná scéna v Banskej Bystrici vznikla 1. septembra 1959 pod názvom Spevohra divadla Jozefa Gregora Tajovského. Stala sa súčasťou v tom čase desať rokov fungujúcej činohry vo Zvolene. Názov "spevohra" mal byť určujúci aj vo vzťahu k dramaturgii banskobystrickej scény.

Historicky prvou inscenáciou bola práve opera Eva, čo bol ambiciózny počin berúc do úvahy, že také náročné dielo mal naštudovať novosformovaný umelecký súbor s viacerými členmi bez predchádzajúcich umeleckých skúseností.

Vzhľadom na dramaturgickú koncepciu, ktorá hovorila, že polovicu produkcie divadla by mali tvoriť opery, bola táto voľba pochopiteľná. Spĺňala požiadavku zrozumiteľnosti širokému spektru divákov, rovnako námet z dedinského prostredia napĺňal koncept ľudovosti.

„Opera Eva mala premiéru v Banskej Bystrici 21. marca 1960 a položila základný kameň inscenačnej tradície, na ktorú sa ŠO odvoláva aj dnes, po 60 rokoch svojej činnosti," dodala Lukáčová.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…