Ocenili výnimočné mysle. Toto sú najväčšie osobnosti slovenskej vedy
TASR
TASR

Ocenili výnimočné mysle. Toto sú najväčšie osobnosti slovenskej vedy

Rozhodla o tom medzinárodná porota, ktorá ceny odovzdala v piatok.

Laureát kategórie Výnimočná osobnosť slovenskej vedy Ján Tkáč — Foto: Facebook/ESET Science Award

Bratislava 18. októbra (TASR) - Ocenenie pre výnimočných vedcov Eset Science Award pozná svojich prvých laureátov. V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy sa jej držiteľom stal Ján Tkáč, v kategórii Výnimočný mladý vedec do 35 rokov cenu získala Ľubomíra Tóthová. Tomáš Vinař je laureátom kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg. Rozhodla o tom medzinárodná porota, ktorá ceny odovzdala v piatok.

Ocenenie vzniklo z iniciatívy Nadácie Eset s cieľom vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, ktorých prínos je významný nielen pre Slovensko, ale aj v medzinárodnom vedecko-výskumnom priestore.

Reprezentanti modernej vedy

„Všetci traja laureáti, ale aj finalisti sú reprezentantmi modernej vedy. Ich vedecký výskum je dnes vysoko relevantný ako na Slovensku, tak aj v zahraničí, a odpovedá na otázky, ktorým čelí spoločnosť globálne. Všetkým by som rád zablahoželal a verím, že aj toto ocenenie im pomôže v ich ďalšej vedeckej dráhe," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.

Ján Tkáč
Foto: Facebook/ESET Science Award

Laureátov prvých dvoch kategórií vybrala medzinárodná komisia zložená z odborníkov, ktorými sú nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Erwin Neher, švajčiarska fyzička Ursula Keller, maďarský matematik László Lovász, nemecký biológ Carl-Philipp Heisenberg a americký technológ Christopher Csíkszentmihályi. O laureátovi kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodli zástupcovia slovenských vedeckých univerzít.

Víťazní vedci

Laureát kategórie Výnimočná osobnosť slovenskej vedy Ján Tkáč pôsobí v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied. Venuje sa výskumu včasnej diagnostiky rakoviny prostaty. Pri svojej práci vychádza z princípu zmien zloženia cukrov na povrchu buniek. V budúcnosti by sa so svojím tímom chcel sústrediť aj na diagnostiku ďalších onkologických ochorení, napríklad rakovine prsníka.

Ľubomíra Tóthová, ktorá je laureátkou kategórie Výnimočný mladý vedec do 35 rokov, pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Skúma, ako sa dajú využiť sliny v skorej neinvazívnej diagnostike rôznych chorôb a rieši tiež poruchy obličiek pri infekcii močových ciest.

Ľubomír Tóthová
Ľubomír Tóthová Foto: Facebook/ESET Science Award

Tieto dve oblasti výskumu sa snaží prepojiť hľadaním biomarkerov, prostredníctvom ktorých by bolo možné včas diagnostikovať a monitorovať zlyhanie obličiek. Výsledkom by mal byť diagnostický test pre zlyhanie obličiek zo slín.

Úloha pedagóga

Laureát kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg Tomáš Vinař pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa zaoberá bioinformatikou. Je garantom študijného programu Dátová veda.

Tomáš Vinař
Tomáš Vinař Foto: Facebook/ESET Science Award

Tvrdí, že úlohou vysokoškolského pedagóga je nielen odovzdávať študentom konkrétne vedomosti, ale ich aj povzbudzovať v objavovaní neprebádaného. Verí, že napriek tomu, že digitálny obsah dostupný cez internet je dnes pokročilý, živý učiteľ je pre študentov stále prínosom. Musí im však prinášať niečo navyše.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…