Legendárny vakovlk možno žije: 80 rokov je vyhlásený za vyhynutého, v Austrálii hlásia jeho pozorovania
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Legendárny vakovlk možno žije: 80 rokov je vyhlásený za vyhynutého, v Austrálii hlásia jeho pozorovania

Mýtický predátor vo voľnej prírode vyhynul na začiatku minulého storočia. Údajne posledný vakovlk zomrel v tasmánskej Hobart Zoo. Volal sa Bejamin a žil do roku 1936. Oficiálne bol však za vyhynutého vyhlásený až v roku 1982. Zdá sa, že to nemusí byť pravda.

Vakovlk. — Foto: Wikimedia

TASMÁNIA 24. októbra - Od doby, čo bol vakovlk vyhlásený za vyhynutého živočícha, sa z času na čas objavia hlasy, že stále žije. Vakovlk sa stal legendou. Austrálsky vedci dokonca hľadajú spôsob, ako vakovlka oživiť.

Prednedávnom Tasmánsky úrad, ktorý ma za úlohu sledovať prírodu, vodné zdroje a životné prostredie, zverejnil dokument, v ktorom detailne popisuje osem údajných stretnutí s týmto oficiálne vyhynutým živočíchom.

Posledné zo svedectiev má zhruba dva mesiace

„Zviera sa otočilo a niekoľkokrát sa pozrelo na náš automobil, videli sme asi tak 12-15 sekúnd,“ tvrdia manželia, ktorí mali tvora pozorovať zo svojho auta. Sú si na sto percent istí, že išlo práve o vakovlka. Spoznali ho nielen podľa tvaru tela, ale predovšetkým podľa typických pruhov na zadnej časti tela.

Miestne médiá dokonca zverejnili fotografiu, na ktorej je podľa nich vakovlk.

 

Iné svedectvo o vakovlkovi prirovnáva vačkovca k zvieraťu s pohybmi podobnými mačke. Ďalší svedok oznámil, že pozoroval nielen tasmánskeho tigra, ale tiež dve mláďatá. V ďalšom svedectve sa píše, že tvor bol podobný vlkovi alebo líške, ale líšil sa od nich chvostom, ktorý vyzeral skôr ako mačací.

Tasmánske tigre sa stali obeťou európskych usadlíkov

Na austrálskej pevnine vakovlk tasmánsky vyhynul už oveľa skôr. Nie je preukázané, že za to nutne niesol zodpovednosť človek. Isté ale je, že Austrálčania vakovlka lovili, dôkazy existujú napríklad v podobe jaskynných malieb. Za jeho vyhynutie v Austrálii môže pes dingo, ktorý sa na kontinent dostal asi tri tisícky rokov pred európskymi kolonistami. Vplyv mohli mať tiež choroby, ktoré sa na tento kontinent dostali práve s európskymi kolonistami a ich domestifikovanými zvieratami. Prežiť sa mu podarilo v Tasmánii. V 19. storočí sa tam však tieto vačkovce stali korisťou európskych usadlíkov, ktorí sa obávali, že im ohrozujú stáda oviec. K lovu ich vtedy motivovala dokonca aj vláda, ktorá za každého mŕtveho jedinca sľubovala istú finančnú odmenu.

Tasmánsky farmár Wilfred Batty so svojou trofejou. Dnes sa domievame, že išlo o posledného tasmásnkého tigra vo voľnej prírode
Tasmánsky farmár Wilfred Batty so svojou trofejou. Dnes sa domievame, že išlo o posledného tasmásnkého tigra vo voľnej prírode Foto: Wikimedia

Je možné, že vakovlk naozaj nevyhynul?

Aj keď sa zhlliadnutie vakovlkov v Tasmánii dnes prirovnává skôr k Lochneskej príšere, expert na vyhynuté šelmy Col Bailey sa na adresu nových hlásení vyjadril pre austrálsku stanicu ABC pozitívne:Som si istý, že nie sú vyhynuté...a tento dokument nám to poodhaľuje,“ uviedol.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…