Projekt Hlinený dukát pre núdznych rozšíria aj do iných miest
TASR
TASR

Projekt Hlinený dukát pre núdznych rozšíria aj do iných miest

Reaguje tak podľa projektového manažéra TACH Igora Strýčka na úspech projektu v Trnave, kde funguje už dva roky.

Hlinený dukát — Foto: Facebook/Hlinený dukát - Trnava

Trnava 29. októbra (TASR) - Symbolické platidlo Hlinený dukát, ktorým verejnosť pomáha ľuďom na ulici, rozšíri Trnavská arcidiecézna charita (TACH) do ďalších miest. Reaguje tak podľa projektového manažéra TACH Igora Strýčka na úspech projektu v Trnave, kde funguje už dva roky.

Začiatkom roka 2020 prinesie charita Hlinený dukát najskôr do Piešťan, následne do Nového Mesta nad Váhom a do Hlohovca. 2Ľudia nás povzbudzovali, aby sme projekt rozšírili, lebo by ho radi využívali aj mimo Trnavy. Na projekt sme v tomto roku získali finančnú podporu z viacerých zdrojov, a tak môžeme pristúpiť k tomuto kroku," uviedol Strýček.

Hlavným cieľom Hlineného dukáta je šíriť osvetu, že vyžobrané peniaze človeku v núdzi nepomôžu, ale uškodia. „Naši zamestnanci pracujú s touto skupinou ľudí a mohli by hodiny rozprávať o tom, kde končia vyžobrané peniaze. Núdzni si za ne kúpia alkohol a drogy. Živia tak svoje závislosti, ktoré im bránia vyriešiť ich problémy," vysvetlil riaditeľ TACH Miroslav Dzurech.

Podľa neho sa často stáva i to, že ľudia v dobrej viere finančne prispejú biednym, ktorí sú v skutočnosti obeťami vydierania organizovanej skupiny. „Na vlastné oči sme videli, ako ráno priviezli žobráka v luxusnom aute na ulicu, večer po neho prišli a zobrali mu všetky peniaze," uviedol Dzurech.

Hlinený dukát prináša človeku v núdzi skutočnú pomoc. Na charite ho vymení za jedlo, teplý nápoj a môže si zaň vyprať oblečenie. V stánku s rýchlym občerstvením dostane za symbolické platidlo sýte teplé jedlo.

Pri rozhodovaní do ktorých miest sa charita s iniciatívou rozšíri, zohrali úlohu najmä dve skutočnosti. „Aby sme v novej destinácii mali zázemie, ktorým môže byť naše nízkoprahové centrum, farská charita alebo partnerská organizácia a tiež reálna potreba dukáta v meste," povedal Strýček.

Charita aktuálne oslovuje všetky zainteresované strany a zároveň hľadá aktívnych ľudí, ktorí jej s projektom pomôžu. V Trnave si projekt za dva roky fungovania získal podporu verejnosti.

Od začiatku roka 2019 do novembra sa do charitného centra pomoci človeku vrátilo takmer 1500 dukátov. Charita tiež uspela v participatívnom rozpočte, ktorým Trnava podporuje občianske projekty. Získala financie na automaty, ktoré v meste pribudnú v budúcom roku a dukáty tak budú pre podporovateľov dostupnejšie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…