Chladnokrvný gangster či šarmantný milovník. Ikonický Alain Delon je mužom mnohých tvárí
TASR
TASR

Chladnokrvný gangster či šarmantný milovník. Ikonický Alain Delon je mužom mnohých tvárí

Známy je ako predstaviteľ ráznych policajtov, dobrodruhov, chladnokrvných gangstrov ale aj šarmantných milovníkov.

Alain Delon — Foto: reddit.com/u/nidspat

Paríž/Bratislava 7. novembra (TASR) – Francúzsky filmový herec Alain Delon sa v piatokd 8. novembra dožíva 84 rokov. Známy je ako predstaviteľ ráznych policajtov, dobrodruhov, chladnokrvných gangstrov ale aj šarmantných milovníkov.

Za svoj úspech nevďačí len krásnej tvári s uhrančivými oceľovomodrými očami, ale predovšetkým talentu a húževnatosti. Herecké umenie predviedol v oceňovaných filmoch ako Zatmenie (1962), Čierny tulipán (1964), Borsalino (1970) alebo Traja muži na zabitie (1980).

Námorník, čašník, vrátnik či sekretár

Alain Delon sa narodil 8. novembra 1935 na predmestí Paríža vo Francúzsku. Po rozvode rodičov žil kočovným životom, dostal sa do náhradnej rodiny a pre neustále problémy s učiteľmi vystriedal niekoľko škôl.

Na snímke herec Alain Delon a jeho dcéra Anouchka Delonová
Na snímke herec Alain Delon a jeho dcéra Anouchka Delonová Foto: TASR/AP

Vyučil sa za mäsiara u svojho otčima, neskôr ako sedemnásťročný narukoval k francúzskemu námorníctvu. Po prepustení z armády sa v roku 1956 vrátil do Paríža a na živobytie si zarábal ako čašník, vrátnik, sekretár alebo úradník.

Umelecké obzory sa mladému Delonovi otvorili po zoznámení s herečkou Brigitte Auberovou, ktorá mu poskytla základy hereckého vzdelania a sprostredkovala kontakty v umeleckých kruhoch. Atraktívny zovňajšok, prenikavá charizma a v neposlednom rade talent zaradili Alaina Delona k hercom, ktorí do kinosál pritiahli najviac divákov.

Osudové stretnutie s Romy Schneiderovou

Jeho závratnú kariéru odštartoval francúzsky režisér Yves Allegret, keď ho obsadil do svojho filmu Quand la femme s'en mele (Keď sa do toho zapletie žena, 1957). V nasledujúcej romantickej dráme Christine (1958) sa pred filmovou kamerou stretol s prekrásnou rakúskou herečkou Romy Schneiderovou, jeho neskoršou životnou láskou a snúbenicou. V roku 1964 sa dvojica ale rozišla, pričom Schneiderová rozchod psychicky nezvládla a pokúsila sa o samovraždu.

Medzinárodnou hviezdou sa Delon stal po stvárnení neľútostného boxera Rocca v talianskej snímke Rocco e i suoi fratelli (Rocco a jeho bratia, 1960) a po skvelom výkone v úlohe temperamentného a svetáckeho mladíka v historickom filme Il Gattopardo (Gepard, 1963).

Vynikal ako energický, nemilosrdný a osamelý muž

Delonove herecké umenie vyniklo v rolách energických, nemilosrdných a osamelých mužov často porušujúcich zákony a konvencie. Svoje kvality potvrdil v kritikou chválených snímkach L' eclisse (Zatmenie, 1962), Mélodie en sous-sol (Melódia podzemia, 1963), La Tulipe Noire (Čierny tulipán, 1964), Le clan des Siciliens (Sicílsky klan, 1969), Borsalino (1970), Scorpio (Škorpión, 1973), La Mort d'un pourri (Smrť darebáka, 1977) a mnohých ďalších.

Alain Delon vo filme V žiari slnka (1960)
Alain Delon vo filme V žiari slnka (1960) Foto: imdb.com

Prestížne filmové ocenenie César (1985) dostal za bravúrny výkon v úlohe alkoholika v psychologickej dráme Notre histoire (Náš príbeh, 1984). Spolu s mnohými ďalšími významnými francúzskymi hercami účinkoval Delon aj vo filme režiséra Bertranda Bliera Les Acteurs (Herci, 2000), ktorý vzdáva hold nesmrteľným velikánom herectva Jeanovi Gabinovi, Yvesovi Montandovi, Louisovi de Funesovi, Linovi Venturovi, André Bourvilovi, Simone Signoretovej a Jean-Paul Belmondovi.

Za svoje celoživotné dielo bol Alain Delon v roku 1995 ocenený Zlatým medveďom na Medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Berlíne. V otcových hereckých šľapajach pokračujú synovia Anthony, Christian Aaron Boulogne a Alain-Fabien i dcéra Anouchka.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…