Choroby tráviaceho traktu sa môžu liečiť aj transplantáciou stolice
TASR
TASR

Choroby tráviaceho traktu sa môžu liečiť aj transplantáciou stolice

Liečba prenosom špeciálne upravenej stolice od darcu do čreva pacienta s infekciou sa v súčasnosti využíva predovšetkým pri liečbe opakovane sa objavujúcej klostrídiovej enterokolitídy a má viac ako 80-percentnú úspešnosť.

Ilustračná foto — Foto: TASR

Bratislava 10. novembra (TASR) – Novým spôsobom liečby chorôb tráviaceho traktu je fekálna transplantácia. Liečba prenosom špeciálne upravenej stolice od darcu do čreva pacienta s infekciou sa v súčasnosti využíva predovšetkým pri liečbe opakovane sa objavujúcej klostrídiovej enterokolitídy a má viac ako 80-percentnú úspešnosť, no testujú ju aj pri ďalších diagnózach. Jej cieľom je obnoviť rovnováhu v čreve človeka.

„Fekálnu transplantáciu realizujeme od roku 2016 a už ju podstúpilo asi 80 pacientov. Je hradená z verejného zdravotného poistenia," priblížila Mária Kachlíková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

„Darcu starostlivo selektujeme dotazníkom, ktorého cieľom je posúdiť jeho medicínsku spôsobilosť," vysvetľuje lekárka. Darca, ktorý vyhovie kritériám dotazníka, absolvuje fyzikálne a laboratórne vyšetrenia. Z darcovstva ho môžu vyradiť autoimunitné, metabolické, zápalové či onkologické ochorenia. Lekári tiež zohľadňujú epidemiologické faktory, a tak je podľa Kachlíkovej z darcovstva vylúčený aj človek, ktorý nedávno navštívil krajiny s nízkym hygienickým štandardom. Pýtame sa aj na rizikové sexuálne správanie, nové tetovania a pírsingy," doplnila.

V deň transplantácie darca donesie vzorku stolice, ktorú na klinike spracujú na špeciálny transplantát, ten sa vloží do čreva pacienta s klostrídiovou infekciou. Akceptorom môže byť pacient, ktorý prekonal jednu alebo viac recidív klostrídiovej enterokolitídy, ale aj pacient s infekciou, ktorý nereaguje na štandardnú antibiotickú liečbu.

Klostrídiová enterokolitída je bakteriálne ochorenie, ktoré najčastejšie vzniká ako dôsledok dlhodobého užívania antibiotík, ktoré u pacienta spôsobí porušenie bakteriálnej rovnováhy. Hnačkovité ochorenie často vedie k dehydratácii a niekedy až k smrti. Väčšinou sa vyvinie u starších dlhodobo hospitalizovaných pacientov s viacerými ochoreniami. Rizikové faktory sú aj imobilita a znížená imunita. Metódu fekálnej transplantácie testujú aj u pacientov, ktorí trpia Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.

Pri výbere darcu a realizácii výkonu sa UNB riadi európskym konsenzom vydaným v januári 2017, ktorý schválili európska mikrobiologická spoločnosť aj americká gastroenterologická spoločnosť. Transplantácia fekálnych mikrobiálnych buniek sa na Slovensku vykonáva na experimentálnej úrovni aj na ďalších špecializovaných pracoviskách v Bratislave a Košiciach.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…