Každý si myslel, že táto fotka je strojená. Trik mamičky, ako prinútiť deti viac čítať, je až banálne jednoduchý
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Každý si myslel, že táto fotka je strojená. Trik mamičky, ako prinútiť deti viac čítať, je až banálne jednoduchý

Sama nechcel veriť vlastným očiam, ako ľahko a rýchlo odučila svoje deti od obrazoviek a aké skvelé výsledky s tým dosiahla,

— Foto: Instagram@mollydefrank

LOS ANGELES 18. novembra - Každá matka pozná situáciu, keď sa jej dieťa dožaduje mobilu. Chce si na ňom zahrať buď nejakú hru, alebo si pozrieť rozprávku. V dnešnej dobe je to častý príklad toho, ako tí najmenší strávia svoj víkend. V niektorých prípadoch sú až posadnutí obrazovkami moderných technológií. Molly DeFrank, známa blogerka z Kalifornie, zverejnila prednedávnom svoj príbeh, ako ľahko odučila svoje deti od tabletov a iných obrazoviek. 

Hoci dovolila deťom používať tablety len hodinu denne, videla negatívne dopady 

Molly vychováva doma 5 detí, z ktorých ani jedno nemá ešte 10 rokov. Sama tvrdí, že je pre ňu výzva, aby každého jedného človiečika naviedla tým správnym smerom. Prednedávnom si uvedomila, že jej deti trávia veľa času na tabletoch. Presne si všimla všetky negatívne účinky na ich správaní, o ktorých odborníci rozprávajú. Patria medzi ne aj náladovosť a hašterivosť. Ako uvádza Molly na svojom blogu, aj napriek tomu, že majú povolené byť denne len 1 hodinu na tabletoch, neprospieva im to. Uvedomila si to v momente, keď prišla domov a namiesto toho, aby ju jej škôlkár pekne pozdravil, jeho prvá veta bola: „Môžem sa hrať na tvojom mobile?"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I can’t believe I’m saying this but we are on week three of kid screenlessness. Why would we do this to them? To us? . Three weeks ago, I ran some errands and when I came home several hours later, one of my kids greeted me at the door with this: “Can I play on your phone?” ? . Not “Hi!” Not “Mommy!!!” Simply, “Hey, electronics gatekeeper. Gimme my next fix.” Exsqueeze me? . We’d always allowed the kids an hour or so of screen time after chores. It didn’t feel reckless. The standards we’d set felt responsible, even. But we had noticed that our precious sweet people were displaying behaviors that more closely resembled Gollum than Sméagol. . I knew screens were turning my babies into cranky Lord of the Flies characters. But how could I get my own tasks done—laundry, cooking, dishes, cleaning—if these 5 kids weren’t occupied with screens for an hour? My fear of the fallout kept me from making any decisions I’d regret, until my baby asked me for my phone before greeting me. . David and I broke the news to the kids at dinner that we were taking a screen break. After the weeping and gnashing of teeth subsided, we all moved on. . The following morning, the kids didn’t even ask for screens since they knew it was a non-starter. I found them reading, doing LEGOs, playing outside, writing their own graphic novels. We even took a four hour weekend road trip to visit my parents in So Cal—with no movies, just a stack of library books and good conversation. If they try to tell me there’s nothing to do, I rattle off some ideas and then tell them if they’re still having trouble thinking of something I’m happy to give them a chore! They find something pretty quick. . I cannot believe how easy it’s been. I feel like I have my kids back. Of course, we still have sib squabbles from time to time. But not to the extent as when screens were involved. In case you were considering doing the same, I just wanted to encourage you with our great experience so far with five kids under ten. . Selah has reluctantly told me three separate times that she is glad we aren’t doing screens. She’s read half a dozen chapter books in the last three weeks, one was 700 pages. . Want to join us?!

A post shared by Molly DeFrank (@mollydefrank) on

Molly im zakázala používať doma akúkoľvek techniku a reakcia detí bola neuveriteľná

S manželom sa rozhodli, že túto informáciu oznámia deťom po večeri. Najprv boli nešťastné, plakali a nechápali, prečo takýto zákaz. A potom sa stalo zrazu niečo, čo ani jeden z nich nečakal. Ich deti sa časom cez to celé preniesli a o pár hodín im už displeje ani nechýbali. Ani jeden z nich si na mobily a tablety nespomenul. Z toho, o čom si Molly myslela, že bude tzv. 30-dňový detox bez moderných technológií, sa stala pre jej rodinu forma dennodenného života. Táto premena prebehla veľmi hladko a jej 9-ročná dcérka sa Molly po pár mesiacoch dokonca poďakovala za to, že zaviedla túto zmenu. 

Zmena prospela každému členovi rodiny a dcérke pomohla aj v napredovaní v škole

Jej dcéra prečíta knižku skôr, ako Molly stihne kúpiť ďalšiu. Pri vete „Choďte sa hrať von“ sa zrazu všetky deti potešia. „Moje deti sú komunikatívnejšie, viac sa spolu hrajú a lepšie spia. Samozrejme, že sa z času na čas pohádajú. To sa pri deťoch stáva. Ale vidím zmeny v správaní a tiež to, že sú k sebe milší a ohľaduplnejší,“ opisuje zmenu detí Molly na jej blogu. V ich domácnosti je technika aj naďalej prítomná, ale ako ona sama tvrdí, technika by mala slúžiť ľuďom a nie naopak. Molly dostala množstvo pozitívnych reakcií aj od iných mamičiek. Tiež si vyskúšali podobnú formu detoxu a nevedia si vynachváliť skvelé výsledky na vlastných deťoch. 

Molly s deťmi si spoločne čítajú knižky v posteli cez víkendy
Molly s deťmi si spoločne čítajú knižky v posteli cez víkendy Foto: Instagram@mollydefrank

Túto fotku zverejnila Molly len pár týždňov po tom, ako zakázala deťom používať akúkoľvek techniku. Hoci si veľa ľudí myslelo, že je fotka strojená, opak je pravdou. Jeden víkend si deti všimli, že Molly aj s manželom si čítajú ráno knižku v posteli. Tak sa im tento pohľad zapáčil, že si to tiež vyskúšali. Odvtedy je u nich zvykom, že každú sobotu si dlhšie poleňošia v posteli a čítajú si knižku.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…