Ľudia z celého Slovenska vysadili v Tatrách tisíce nových stromčekov
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Ľudia z celého Slovenska vysadili v Tatrách tisíce nových stromčekov

Verejné sadenie stromčekov v Roháčoch sprevádzalo nepriaznivé počasie. To však neodradilo dobrovoľníkov, ktorí prišli z celého Slovenska. 

— Foto: archív Dedoles

ROHÁČE 23. novembra - Slovenská spoločnosť Dedoles sa rozhodla po úspešnom prvom ročníku sadenia stromčekov zorganizovať druhý ročník. Verejné sadenie sa konalo 5. – 6. októbra v časti Západných Tatier – Roháčov. Pod odborným dohľadom Štátnych lesov TANAP-u sa dobrovoľníkom podarilo vysadiť až 7996 stromčekov.

Prišli dobrovoľníci z celého Slovenska

Sadenie sprevádzal dážď a sneh, no ani ten neodradil 720 dobrovoľníkov, ktorí prišli z rôznych kútov Slovenska. „Ide o doteraz najmasovejšie vysádzanie stromov na území Slovenska,“ uviedol Ing. Juraj Majerčák zo Štátnych lesov TANAP-u.

Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles

Spoločnosť Dedoles vďaka príspevkom od zákazníkov finančne prispela na sadenie 50-tisíc stromov, čím sa jej podarilo prekonať cieľ 40-tisíc. Tieto stromčeky budú vysadené v Tatrách do konca roka 2019.

Stromčeky vysádzajú na miestach, na ktorých chýba prirodzené zmladenie drevín, čo vysvetlil aj Majerčák: „Stromčeky vysádzame na plochách, kde nie je prítomné prirodzené zmladenie drevín. Teda tam, kde nie sú stromčeky zo samonáletu. Zároveň, keď sa už pristupuje k vysádzaniu stromčekov, snažíme sa sadiť iné dreviny než samotný smrek, jarabinu či vŕbu, ktoré sú v Roháčoch intenzívne zmladzujúce sa dreviny. Na živnejších svahoch tak vysádzame predovšetkým jedľu. Na skalnatých a veterných hrebeňových lokalitách smrekovec. Listnaté stromy, ako buk či javor horský, nie sú dreviny stanovištne vhodné do pomerne drsných klimatických podmienok na chudobné pôdy kyslých žulových podloží Roháčov, dodal Majerčák s tým, že podľa zákona o lesoch musia byť kalamitné plochy do dvoch, respektíve troch rokov zalesnené.

Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles

Počasie ich neodradilo 

Podľa slov spoločnosti je ideálne sadiť pomedzi staré pne a konáre permakultúrou. Tento pojem však nie je v lesníctve až tak zaužívaný. „Vo význame niečoho trvale udržateľného či pôvodného je dôležité v prírode zanechať istý podiel „mŕtveho dreva“. To sa rozloží a vytvára podmienky pre existenciu nových stromčekov. Keďže sme sadili stromy na strmých svahoch, sadenie ku pňom sme využívali aj ako ich ochranu pred pomaly sa plaziacim snehom dolu svahmi. Pne môžu počas prvých rokov taktiež zlepšiť mikroklímu pre sadené stromčeky,“ objasnil Majerčák.

Počas víkendu, keď sadili stromy, nielenže pršalo, ale aj snežilo. „Počasie určite nebránilo kvalitnému sadeniu. Keď je vlhko a prší, výrazne sa eliminuje riziko vyschnutia koreňového systému stromčekov, a zároveň je predpoklad, že v premočenej pôde korene nevyschnú a stromčeky budú prosperovať,“ vysvetlil Majerčák.

Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles
Foto: archív Dedoles

Prečo sa ale Dedoles rozhodol pre takúto aktivitu? „Zasadenie lesa predstavuje dlhodobé zmýšľanie, ktoré v Dedoles uplatňujeme aj v podnikateľskej oblasti. Princípy, ktoré platia v prírode, platia aj v biznise. Príroda je pre nás inšpiráciou ako robiť veci lepšie a dlhodobo, a preto ju chceme chrániť,“ priblížil Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles.sk. Tiež dodal, že: „Dedoles verí, že to, čo mení svet k lepšiemu, závisí na našich každodenných rozhodnutiach. Preto v našej spoločnosti predávame len oblečenie a doplnky vyrobené z kvalitných materiálov a kladieme dôraz na etickú a udržateľnú výrobu.

Dedoles chce pomôcť svojej krajine

E-shop Dedoles pokračuje vo svojej minuloročnej iniciatíve verejného sadenia lesov pod heslom Aj firmy vedia robiť dobro. Ako jeden z najrýchlejšie rastúcich e-shopov na Slovensku si berie za cieľ dávať späť a pomáhať svojej krajine a komunite. Za podporu v snahe sadiť lesy je e-shop vďačný svojim zákazníkom, ktorí iniciatívu podporili ľubovoľným príspevkom v rámci svojej objednávky v priebehu celého roka 2019. Dedoles sa popri všetkých svojich aktivitách zároveň snaží šíriť dobrú náladu a veselosť aj prostredníctvom veselých dizajnov, no a v neposlednom rade chce ľudí naučiť nebrať sa príliš vážne.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…