Tretina Európanov a štvrtina Slovákov chce, aby sa europarlament venoval klimatickým zmenám
TASR
TASR

Tretina Európanov a štvrtina Slovákov chce, aby sa europarlament venoval klimatickým zmenám

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu.

Taliansky europoslanec David Sassoli (63) zo skupiny Pokroková aliancia socialistov a demokratov (S&D). — Foto: TASR/AP

Brusel 29. novembra (TASR) - Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu (EP). Naznačil to nový prieskum Eurobarometra, ktorý si nechal vypracovať zákonodarný zbor EÚ.

Prieskum agentúry Kantar zverejnený v piatok zdôraznil aj úlohu klimatických protestov mládeže, ktoré sa už tradične konajú posledný piatok v mesiaci naprieč celou Európou.

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Potvrdili to reakcie občanov 28 členských krajín EÚ. V období od 8. do 22. októbra bolo oslovených 27.607 respondentov. Výsledky tohto prieskumu potvrdili predošlé zistenia, že boj proti klimatickým zmenám bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa najmä mladí ľudia v EÚ zúčastnili na májových voľbách do europarlamentu.

Celkovo až 32 percent Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25 percent oslovených Slovákov. Životné prostredie najviac zmieňujú občania z 11 krajín, najviac zo Švédska (62 percent), Dánska (50) a Holandska (46).

Prieskum sa zameral aj na otázku, ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre nadpolovičnú väčšinu Európanov (52 percent) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35) a potom znečistenie morí (31). Slovákov najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40 percent), znečistenie ovzdušia (36), odlesňovanie (34) a tiež znečistenie riek a jazier (30).

Predseda EP David Sassoli, ktorý sa v pondelok (2.12.) zúčastní na klimatickej konferencii OSN (COP25) v Madride, vyhlásil, že prieskum Eurobarometra jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. V tejto súvislosti pripomenul, že europoslanci vo štvrtok v Štrasburgu schválili uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. "Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom," opísal situáciu Sassoli.

Prieskum sa zameral aj na protesty mladých ľudí, ktoré začali vlani a zmobilizovali už milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 60 percent Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy vplyv na politiku na národnej i európskej úrovni. Najviac sú o tom presvedčení respondenti v Írsku (74 percent) a Švédsku (71), podobne však premýšľa aj 63 percent Slovákov. Pesimistickejšie sa v tomto smere prejavili Česi (42) a Briti (47).

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…