Tretina Európanov a štvrtina Slovákov chce, aby sa europarlament venoval klimatickým zmenám
TASR
TASR

Tretina Európanov a štvrtina Slovákov chce, aby sa europarlament venoval klimatickým zmenám

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu.

Taliansky europoslanec David Sassoli (63) zo skupiny Pokroková aliancia socialistov a demokratov (S&D). — Foto: TASR/AP

Brusel 29. novembra (TASR) - Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu (EP). Naznačil to nový prieskum Eurobarometra, ktorý si nechal vypracovať zákonodarný zbor EÚ.

Prieskum agentúry Kantar zverejnený v piatok zdôraznil aj úlohu klimatických protestov mládeže, ktoré sa už tradične konajú posledný piatok v mesiaci naprieč celou Európou.

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Potvrdili to reakcie občanov 28 členských krajín EÚ. V období od 8. do 22. októbra bolo oslovených 27.607 respondentov. Výsledky tohto prieskumu potvrdili predošlé zistenia, že boj proti klimatickým zmenám bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa najmä mladí ľudia v EÚ zúčastnili na májových voľbách do europarlamentu.

Celkovo až 32 percent Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25 percent oslovených Slovákov. Životné prostredie najviac zmieňujú občania z 11 krajín, najviac zo Švédska (62 percent), Dánska (50) a Holandska (46).

Prieskum sa zameral aj na otázku, ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre nadpolovičnú väčšinu Európanov (52 percent) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35) a potom znečistenie morí (31). Slovákov najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40 percent), znečistenie ovzdušia (36), odlesňovanie (34) a tiež znečistenie riek a jazier (30).

Predseda EP David Sassoli, ktorý sa v pondelok (2.12.) zúčastní na klimatickej konferencii OSN (COP25) v Madride, vyhlásil, že prieskum Eurobarometra jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. V tejto súvislosti pripomenul, že europoslanci vo štvrtok v Štrasburgu schválili uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. "Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom," opísal situáciu Sassoli.

Prieskum sa zameral aj na protesty mladých ľudí, ktoré začali vlani a zmobilizovali už milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 60 percent Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy vplyv na politiku na národnej i európskej úrovni. Najviac sú o tom presvedčení respondenti v Írsku (74 percent) a Švédsku (71), podobne však premýšľa aj 63 percent Slovákov. Pesimistickejšie sa v tomto smere prejavili Česi (42) a Briti (47).

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…