Celé Slovensko sa spája: Ľudia chcú pomôcť obetiam výbuchu v Prešove, mesto zverejnilo transparentný účet
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Celé Slovensko sa spája: Ľudia chcú pomôcť obetiam výbuchu v Prešove, mesto zverejnilo transparentný účet

Tragédia v Prešove vyvolala medzi Slovákmi obrovskú vlnu solidarity. Mesto Prešov zverejnilo transparentný účet, kam je možné zaslať peniaze.

Na snímke horiaci bytový dom v Prešove 6. decembra 2019. Požiar mal vzniknúť po výbuchu horných poschodí 12 podlažnej bytovky pred 12.15 h. Polícia zatiaľ potvrdila päť obetí a približne 40 zranených. — Foto: TASR - František Iván

PREŠOV 6. decembra - Tragédia, ktorá sa odohrala dnes na Mukačevskej ulici v Prešove, spojila ľudí. Na Facebooku len pár hodín po výbuchu plynu v bytovke vznikla skupina s názvom Pomôžme ľuďom z vybuchnutého bytového domu v Prešove. Skupina, ktorá vznikla len okolo 14:00, má už takmer 13-tisíc členov.

Ľudia ponúkajú pomoc s ubytovaním, chcú darovať jedlo, oblečenie, dokonca aj peniaze. Nezapájajú sa však len Prešovčania, ale ľudia z celého Slovenska, dokonca aj zo zahraničia.

Napíšte, ako by ste vedeli podporiť týchto ľudí, ako im vieme pomôcť. Teraz ukážme pred Vianocami silu pomoci," vyzvala v skupine jej zakladateľka Ludka. Ľudia nepotrebovali dlho premýšľať a pomoc sa doslova začala sypať zo všetkých strán.

Mesto Prešov takisto informuje na svojej stránke o dostupnej pomoci a najmä záchytnom mieste pre všetkých, ktorých postihla tragédia. Ubytovanie bude poskytnuté do odvolania na Školskom internáte pri SOŠt, Volgogradská 1. Pripravená je teplá strava a nocľah, uvádza sa na Facebookovej stránke mesta. 

Prešov zriadil transparentný účet pre pomoc ľuďom postihnutým tragédiou

Mesto Prešov zároveň zverejnilo aj transparentný účet, na ktorý môžu ľudia ochotní pomôcť posielať peniaze tým, ktorých postihla hrôzostrašná tragédia. Polícia varuje pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku. Upozorňuje na to, že po sociálnych sieťach sa šíria čísla „zaručene" transparentných účtov.

Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229

Variabilný symbol: 6122019

Pomoc aj od prezidentky

Pomoc rodinám postihnutým nešťastím ponúkla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Okrem toho tiež podporila oficiálnu zbierku sumou 5000 eur. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou a po overení jej možností som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine," poznamenala prezidentka.

Oceňuje vlnu solidarity, ktorá ukázala, že sa Slováci v ťažkých chvíľach vedia zomknúť a pomôcť si navzájom. Ako dodala, po telefonáte s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou a s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) víta iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta.

Premiér vyčlení milión z rezervy

V súvislosti s udalosťou dostane Prešov z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to oznámil premiér. „V pondelok (9. 12.) hneď ráno na základe nášho rozhodnutia príde na účet mesta Prešov prvý jeden milión eur, z ktorého mesto bude môcť sanovať všetky potrebné záležitosti. Zajtra (v sobotu 7. 12., pozn. TASR) urobím rozhodnutie o pridelení týchto prostriedkov z rezervy predsedu vlády. Už som telefonoval s ministerstvom financií, aby peniaze naozaj v pondelok na účte mesta Prešov boli. Mesto nemá rezervné fondy, ktoré môže použiť. Peniaze budú použité primárne na zastabilizovanie budovy do toho momentu, kým sa nerozhodne o jej definitívnom konci alebo oprave," uviedol Pellegrini.

Podľa jeho slov primátorka Prešova Andrea Turčanová bude môcť z týchto peňazí sanovať aj primárne finančné potreby rodín, ktoré sa budú sa musieť vyrovnať so stratou svojho majetku.

Výbuch v bytovom dome v Prešove si vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru na sociálnej sieti. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…