Prvé mestečko na svete, ktoré je prispôsobené autistom. Obyvatelia prešli tréningom, prispôsobili im školy aj obchody
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prvé mestečko na svete, ktoré je prispôsobené autistom. Obyvatelia prešli tréningom, prispôsobili im školy aj obchody

Mesto Clonakilty získalo označenie „autism friendly“ ako prvé mesto v Írsku. Autistov chcú do života v meste zapájať.

Malé mestečko ide príkladom iným mestám. Prevádzky aj obyvatelia sa snažia autistov čo najviac začleniť. — Foto: FB: I love Clonakilty

CLONAKILTY 14. decembra – Malé mestečko na juhu Írska je prvým mestom v krajine, ktoré o sebe môže povedať, že je priateľské k autizmu. V praxi to znamená, že štvrtina organizácií, polovica verejných služieb, škôl a zdravotníckych zariadení je prispôsobená ľuďom s poruchou autistického spektra.

Ich videniu sveta sú prispôsobené reštaurácie aj nákupné centrá. Štvrtina všetkých obyvateľov mesta sa zúčastnila tréningového programu, aby sa v komunikácii s autistami a ich rodinami zlepšila.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This was beautifully said by my wife ? I am really proud to be living in this great town and it looks good for Tessa’s future! Well done Clon ? #Repost @emma_howlin_ with @get_repost ・・・ "What's meant for you won't pass you" something my grandmother always says to me and today I really believe it. Nearly 9 years ago now I moved to Clonakilty just for a few months after college,(so I thought ?) but after my boyfriend now husband @kieran_howlin decided to follow quickly after me and loved Clonakilty I soon began to fall in love with the town also but i would often say to Kieran thaf when that we have a family I want to move back to Kildare as I have a big fantastic family that I just wanted my child to be surrounded by. Then 5 years ago we had beautiful Tess, by then Clonakilty had consumed me and it was now home. Last February our beautiful daughter Tess was diagnosed with ASD (Aspergers Syndrome) and how lucky are we to now live in the first Austisic town in Ireland. We are here because we are meant to be? Well done Clonakilty and thank you to everyone who got on board to make this happen, the future is bright for Tess, she could not be in a better town and community ? Thank you Asiam.ie. #asiam #autismireland #inclusion #asd #community #pioneers #firsttown #autismfriendlytown #clonakilty

Príspevok, ktorý zdieľa ?????? ?????? (@kieran_howlin),

Vzor pre ostatných

„Clonakilty odmietlo cestu izolácie, stigmy a straty potenciálu a vymenilo ju za akceptáciu a spoluprácu s autizmom. Malé zmeny, ku ktorým sa organizácie v meste zaviazali, prinesú v živote autistov veľké zmeny,“ hovorí pre írsky Independent Adam Harris, zakladateľ charitatívnej organizácie As I am.

Organizácia stojí za vznikom mapy, ktorá všetky miesta prispôsobené autistom, zaznačuje. Podniky označuje špeciálnou nálepkou.

Harris si myslí, že lokálna iniciatíva bude mať rozsiahlejší vplyv a aj ostatné mestá v Írsku budú premýšľať nad tým, ako byť k autizmu viac priateľskí.

Prevádzky majú pripravené vlastné vizualizácie, Rodina dokáže dieťa s autizmom pripraviť na návštevu predajne.
Prevádzky majú pripravené vlastné vizualizácie, Rodina dokáže dieťa s autizmom pripraviť na návštevu predajne. Foto: clonakilty.ie

Aj nepatrná zmena pomôže

Supermarkety v Clonakilty zaviedli hodiny, počas ktorých v predajni stlmia ostré svetlá, vypnú hudbu a nebude počuť ani žiadne hlásenia pre ostatných predavačov. V meste nechýbajú ani filmové premietania so stíšeným zvukom a pri svetle.

Všetky zapojené podniky vypracovali vizualizácie, ktoré deti na návštevu ich priestorov pripravia. Na obrázkoch vidia, ako vyzerá predajňa, kadiaľ sa vojde aj to, ako predavačka odváži cukríky na váhe.

Autisti sa takto nedostávajú do vypätej situácie. Zmeny vykonalo 217 organizácií vrátane kaviarní, športových klubov, polície či hasičskej stanice. Zlepšenia nie sú určené iba pre domácich. Vizuálne pomôcky a sprievodcovia pomáhajú všetkým návštevníkom mesta, všetkým autistom.    

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…