Zdravie: Ani počas sviatkov netreba zabúdať na zdravé stravovanie a pohyb
TASR
TASR

Zdravie: Ani počas sviatkov netreba zabúdať na zdravé stravovanie a pohyb

Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

Banská Bystrica 19. decembra (TASR) - Dôsledné plánovanie, pohyb a sebakontrola, to sú rady odborníkov týkajúce sa jedálnička počas nastávajúcich sviatkov. "Zdravie je definované ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a preto počas Vianoc nedopusťte, aby sa vaše telo preťažilo jednostranným vianočným upratovaním a potom nadmerným príjmom potravy v absolútnej nečinnosti pred televízorom, mobilom či počítačom," uviedla Zora Kľocová Adamčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní. "Je prirodzené zobrať si občas niečo sladké, či dať si tradičné vianočné menu. Kúpiť sa však dajú menšie balenia sladkostí, jesť sa dajú menšie porcie, nezdravé recepty sa dajú nahradiť zdravším variantom alebo aspoň niektorou ingredienciou," odporúča Kľocová Adamčáková.

Účinné je pridať do sladkostí tiež vlákninu, napríklad vločky, mrkvu, figy, datle, slivky, marhule, banány. "Takéto sladkosti musíte viac hrýzť, preto ich zjete menej a navyše prijímate i vitamíny, minerály a vlákninu. Energetickú hodnotu znížite aj tým, že budete robiť menšie koláčiky a tenšie ich krájať," podotkla odborníčka.

Upozorňuje aj na časté ochutnávanie počas varenia, odporúča uprednostňovanie rýb pred mäsom. Na dochutenie treba použiť radšej bylinky ako soľ. Vyhnúť by sme sa mali vyprážaniu a do vianočného jedálnička je treba zaradiť aj dostatočný príjem zeleniny a ovocia.

"O škodlivosti alkoholu sa všeobecne vie, avšak už menej si uvedomujeme, že alkohol je energetická bomba, ktorá exploduje dvakrát – jednak vo forme nadmerného prísunu energie, ktorá sa uloží do tukových zásob a jednak ako zdroj opojenia s následkom spoločenskej únavy a možného rizika úrazov," poznamenala Kľocová Adamčáková. Počas Vianoc odporúča nápoje s čo najnižším obsahom alkoholu, v čo najmenšom množstve a čo najmenej sladké. Zabúdať netreba ani na pohyb, ktorým treba kompenzovať počas sviatkov zvýšený energetický príjem.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…