Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania
TASR
TASR

Zrekonštruovanú Národnú ulicu v Žiline odovzdali do užívania

Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma.

V Žiline oficiálne odovzdali 23. septembra 2013 do prevádzky Národnú ulicu, ktorá bola kompletne zrekonštruovaná, náklady na obnovu boli 632.000 eur. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 23. septembra (TASR) – Národnú ulicu v Žiline zrekonštruovali za 620.000 eur bez DPH. Po jej odovzdaní do užívania to dnes povedal primátor Žiliny Igor Choma. Rekonštrukcia ulice, ktorá podľa neho spĺňa parametre vstupnej brány do mesta, začala v apríli tohto roka obnovou inžinierskych sietí.

„Pri verejnom obstarávaní sme prvýkrát použili elektronickú aukciu na takýto typ prác. Zúčastnilo sa deväť subjektov, vysúťažili sme najnižšiu cenu a oproti pôvodne plánovanému rozpočtu sme ušetrili 189.000 eur bez DPH. Takže sme ostali na úrovni 632.000 eur. Stavbu končíme ešte s nižšou sumou na úrovni 620.000 eur, pretože sa podarilo urobiť technické riešenia, ktoré pomohli ušetriť ďalšie peniaze,“ informoval žilinský primátor.

Zdôraznil, že napriek rekonštrukcii sa na Národnej ulici snažili zachovať všetko, čo bolo zdravé a  môže fungovať ďalej. „Urobili sme obnovu výsadby. Niektoré stromy museli ísť preč, niektoré sme dosadili. Verejné osvetlenie je úplne zrekonštruované. A urobili sme ďalšiu vec mimo tejto zákazky. Snažili sme sa skultúrniť vchod do podchodu, ktorý ide na železničnú stanicu,“ doplnil Choma.

V strede ulice je obelisk, ktorý má pripomenúť verejnú zbierku na jej rekonštrukciu. „Je to úcta voči ľuďom, ktorí do zbierky prispeli a ich meno bude zvečnené na obelisku. Bez ohľadu na to, akou sumou prispeli. Pretože aj takýmto spôsobom preukázali istý patriotizmus, čo si nesmierne vážim,“ skonštatoval žilinský primátor.

Rekonštrukcia Národnej ulice zahŕňala položenie vyše 4000 metrov štvorcových (m2) dlažby, nové osvetlenie, lavičky, odpadkové koše a iné doplnky pešej zóny.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…