Priemerný Slovák má nasporených vyše 5000 eur
TASR
TASR

Priemerný Slovák má nasporených vyše 5000 eur

Podľa najnovšej štúdie Allianz Global Wealth Report, ktorú každoročne zverejňuje skupina Allianz koncom septembra, je Slovensko v rebríčku súkromného bohatstva obyvateľov na 36. mieste.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Podľa najnovšej štúdie Allianz Global Wealth Report, ktorú každoročne zverejňuje skupina Allianz koncom septembra, je Slovensko v rebríčku súkromného bohatstva obyvateľov na 36. mieste.

Foto: TASR

Na konci roka 2012 mal priemerne každý jeden Slovák hrubé finančné aktíva vo výške 9182 eur. Ak však od tejto sumy odrátame výšku súkromných dlhov, ako sú napríklad spotrebné úvery či hypotéky, disponoval každý Slovák čistými finančnými aktívami v hodnote 5010 eur.

V porovnaní s rokom 2011 narástli úspory slovenských domácností o 8,1 %. Súčasne sa však zvyšovalo aj ich zadlžovanie, v porovnaní s predošlým rokom narástlo až o 13,2 %. V praxi to znamená, že čisté úspory Slovákov vzrástli iba o 4,3 %, čo je najmenej v celom regióne krajín strednej a východnej Európy (KSVE).

V dlhodobejšom horizonte sa však rast úspor Slovákov nejaví až tak pesimisticky. V porovnaní s obdobím pred krízou vzrástli čisté finančné aktíva Slovákov až o 37 %, čo je najviac spomedzi KSVE. Navyše, od roku 2000 sa čisté finančné aktíva slovenských domácností viac ako zdvojnásobili.

V porovnaní so susednými krajinami patria úspory slovenských obyvateľov k tým nižším. Z V4 sú na tom lepšie všetky krajiny, Česi majú dokonca viac ako dvojnásobne vyššie úspory oproti Slovákom, a to vo výške 10.096 eur. Ešte horšie to je v porovnaní s Rakúšanmi, ktorých výška finančných aktív nás prevyšuje až osemnásobne, keďže každý z nich má čisté finančné aktíva v hodnote 41.985 eur. Potešujúca môže byť len skutočnosť, že Ukrajinci sú na tom niekoľkonásobne horšie, ich priemerné finančné aktíva na obyvateľa dosahujú 1303 eur.

Najbohatší na svete sú Švajčiari, čisté finančné aktíva na jedného obyvateľa tam dosahujú až 141.000 eur. Nasledujú obyvatelia USA (100.000 eur) a Japonci (83 000 eur).

Štúdia Allianz Global Wealth Report prichádza k záverom, že nárast hrubých finančných aktív domácností v globálnom meradle dosiahol až o 8,1 % v porovnaní s rokom 2011. Za posledných šesť rokov je to najvyšší medziročný nárast úspor a je dôsledkom najmä pozitívneho trendu na akciových trhoch, keďže aktíva držané v cenných papieroch narástli až o 10,4 %. Celkovo tak výška finančných aktív vzrástla v roku 2012 až na 111 biliónov eur, čo je nová rekordná hodnota.

V rovnakom období zostala miera rastu dlhu pomerne nízka na úrovni 2,9 %. To znamená, že čisté globálne aktíva zaznamenali až dvojciferný rast 10,4 %. Krajiny strednej a východnej Európy zaznamenali priemerný rast čistých finančných aktív vo výške 8,5 percenta, čo je tesne pod úrovňou globálneho rastu. Ak sa však pozrieme na krízu, ktorá začala v roku 2007, KSVE na konci roku 2012 prekročili hodnotu aktív na začiatku krízy o viac ako 40 %, kým krajiny západnej Európy boli len tesne nad vtedajšou úrovňou úspor.

TASR informovala Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…