Podľa trénera Chrtianskeho je 11. pozícia reálnym odrazom výkonov
TASR
TASR

Podľa trénera Chrtianskeho je 11. pozícia reálnym odrazom výkonov

Slovenská volejbalová reprezentácia sa z európskeho šampionátu v poľskom Gdansku vrátila na Slovensko ako jedenásta najlepšia.

Na snímke tréneri SR pred zápasom počas slovenskej hymny, vpravo hlavný tréner Štefan Chrtiansky st. a vľavo jeho asistent Andrej Kravárik. Foto: TASR/Milan Kapusta

Gdansk 25. septembra (TASR) - Slovenská volejbalová reprezentácia sa z európskeho šampionátu v poľskom Gdansku vrátila na Slovensko ako jedenásta najlepšia. Zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky st., Andrej Kravárik síce postúpili z B-skupiny, ale narazili na olympijských víťazov, reprezentáciu Ruska, ktorá im nedovolila uhrať ani set a zabránila k postupu do štvrťfinále.

Slováci predviedli v B-skupine vyrovnané výkony, s výnimkou úvodných dvoch setov proti Turecku, kde však predviedli dokonalý obrat z 0:2 na sety. "Myslím si, že pokiaľ by sme ustáli zápasy proti Francúzsku a Poľsku, tak sme mohli skončiť omnoho lepšie i v skupine. Nenarazili by sme na Rusov a mohli sme ísť oveľa ďalej. Škoda týchto dvoch, respektíve troch zápasov, kde sme proti Turkom tiež stratili sily, zobudili sa až v treťom sete a v tom vidím najväčší problém," uviedol blokár Emanuel Kohút.

Rusi boli dobrí vo všetkých činnostiach

Prehra 0:3 s Ruskom zatienila predchádzajúce výkony slovenského výberu, ktorý pocítil silu zbornej takmer vo všetkých činnostiach. "Je to škoda, pretože celkový dojem bol celkom dobrý. Skrátka takto sa má hrať volejbal a v utorok boli Rusi vo všetkých činnostiach dobrí. Chalani hrali v skupine na to, na čo mali. To, že nám nevyšli nejaké koncovky s Francúzmi a Poliakmi, tak to už je iná kapitola, lepší a zaslúžene zvíťazili. Mohli sme dosiahnuť viac, teraz je to už iba minulosťou, od tejto chvíle sa treba sústrediť na niečo úplne iné, čaká nás náročná kvalifikácia na MS. Toto družstvo má potenciál, má dobrých hráčov a myslím si, že si zaslúžia taký výsledok, ktorý by nás posunul na svetový šampionát," konštatoval asistent trénera Andrej Kravárik.

Slovensko na ME mužov vo volejbale v poľskom Gdańsku 24. septembra 2013. Na snímke tréner SR Štefan Chrtiansky st. Foto: TASR/Milan Kapusta

Silu ruského protivníka uznal po zápase i kapitán Michal Masný. "Proti Rusku sa hrá ťažko v každom elemente. Či už ich servis, útok alebo obrana na sieti sú veľmi dobré a ťažko sa proti nim hrá. Zo začiatku síce nehrali dobre a ťahali sme sa s nimi bod po bode, no potom chytili rytmus a pomohli si najmä servisom," povedal Masný, ktorý dostal na palubovke menej priestoru ako bývalo zvykom. "Ja som to akceptoval, tréner je tu šéf a on rozhoduje kto bude hrať. Nejde o hnevanie sa na trénera alebo byť urazený. Rozhodol sa, že to postaví na iných hráčoch a mal na to právo, je tu šéfom," dodal.

Práve na jeho poste mu viac ako dobre sekundoval bratislavský rodák Juraj Zaťko. "Uhrali sme si to, kde patríme momentálne vo svetovom rebríčku. Prehrali sme iba s tímami, ktoré sú nad nami, čo pravdepodobne splnilo papierové predpoklady. Každý z nás však dúfal, že zdoláme aspoň Francúzov alebo sa dostaneme do štvrťfinále, či zopakujeme výsledok spred dvoch rokov. Nádej bola, každý v to veril, no nepodarilo sa to, sklamanie... Hanbu sme neurobili, s Tureckom sme vyhrali," zamyslel sa Zaťko, ktorého potešila vyššia minutáž počas ME, akú by sám očakával, pričom v dvoch dueloch nastúpil v základnej zostave. "Najviac si cením svoj výkon, ale aj výkon celého tímu v zápase proti Turecku, keď nám naozaj tieklo do topánok a podarilo sa nám vyhrať."

Pokles o šesť priečok

Na snímke Emanuel Kohút po smeči, celkom vľavo kapitán mužstva Michal Masný a druhý zľava Róbert Hupka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Slováci oproti posledným ME zaznamenali pokles o šesť priečok, no do Poľska cestovali bez jedného z najlepších smečiarov sveta Lukáša Diviša a rovnako bez nahrávača Branislava Skladaného. "V tejto zostave ako sme prišli, s niektorými hráčmi, ktorí mali prvé skúsenosti na takomto podujatí, sme sa nestratili a myslím si, že umiestnenie v skupine 9. - 12. miesto je reálne a tam patríme. Pomýšľali sme na vyššie umiestnenie, ale družstvu chýbal Lukáš Diviš, ktorý by zvýšil potenciál a nesmieme zabudnúť ani na Braňa Skladaného, ktorý s nami neabsolvoval Európsku liga ani Európu. Máme veľmi úzky výsek hráčov, ktorých sme mohli použiť a preto je asi reálne zhodnotenie práve toto umiestnenie," tvrdil Chrtiansky st.

Oboch trénerov potešil výkon univerzála Milana Bencza, ktorý odohral vynikajúci zápas proti Turecku. "Individuálne ma potešil Milan Bencz, ktorý sa ukázal v zápase proti Turecku, ale odohral dobrý duel i proti Rusku a rovnako ukázal potenciál, ktorý má v sebe. Rovnako ma potešili i mladí smečiari Paták a Chrtiansky, i keď to nebolo ešte stabilné, tak načrtli svoje možnosti do budúcnosti," zhodnotil Chrtiansky st., ktorého najviac potešil výkon jeho zverencov v zápase proti Poľsku.

Svoj debut na európskom šampionáte zaznamenal smečiar Matej Paták, ktorý sa prezentoval sympatickými výkonmi, no napriek tomu nebol so sebou úplne spokojný. "Nie som spokojný s výkonmi, najmä s zápasoch s Francúzmi a s Poliakmi, ktoré sme prehrali. Nejde o tom, aby si človek zahral, ale o to, aby sme získali body a skončili čo najlepšie na šampionáte, žiaľ neskončili sme," uviedol Paták, ktorý nastúpil na zápas s miernym sebazaprením a pokračoval: "Som rád, že som si zahral, spokojnosť ide bokom. Teší ma, že som hral v takejto super atmosfére a okúsil európsky šampionát."

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…