Štyria aktivisti dostali alternatívne Nobelove ceny
TASR
TASR

Štyria aktivisti dostali alternatívne Nobelove ceny

Štyria muži z Konga, Palestíny, Švajčiarska a Spojených štátov dnes dostali tohtoročné Ceny za správny život (Right Livelyhood Awards), nazývané aj alternatívne Nobelove ceny.

Zľava Hans Rudolf Herren, Paul Walker, Rádží Súrání a Denis Mukwege. Foto: TASR/AP

Štokholm 26. septembra (TASR) - Štyria muži z Konga, Palestíny, Švajčiarska a Spojených štátov dnes dostali tohtoročné Ceny za správny život (Right Livelyhood Awards), nazývané aj alternatívne Nobelove ceny. Udelili im ich vo Švédsku za prácu v oblasti ľudských práv, zlepšovania potravinovej bezpečnosti a boja proti chemickým zbraniam. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Paul Walker z USA "neúnavne pracuje na tom, aby svet zbavil chemických zbraní". Tie predstavujú hrozbu, ako ukázali nedávne udalosti v Sýrii, uvádza sa v zdôvodnení poroty.

Šesťdesiatsedemročný Američan podľa poroty pracuje pre neziskovú organizáciu Zelený kríž, ktorá pomáha overovať likvidáciu vyše 55.000 ton chemických zbraní v USA, Rusku, Indii, Južnej Kórei, Albánsku a Líbyi.

Denis Mukwege (58), lekár z Konžskej demokratickej republiky (KDR), bol ocenený za "odvážnu prácu pri liečení žien, ktoré prežili sexuálne násilie počas vojny, a za otvorené vysvetľovanie hlavných príčin tohto javu".

Mukwege vedie nemocnicu v meste Bukavu na východe KDR, kde sa liečilo približne 40.000 obetí hromadného znásilňovania, páchaného bojujúcimi skupinami.

Palestínsky advokát v oblasti ľudských práv Rádží Súrání (59) z pásma Gazy bol ocenený "za neotrasiteľnú oddanosť vláde zákona a ľudským právam za výnimočne ťažkých okolností".

Švajčiarsky agronóm Hans R. Herren z nadácie Biovision Foundation bol ocenený za "podporovanie zdravých, bezpečných a udržateľných potravinových zdrojov". Porota vyzdvihla, že využíva biologické metódy pri likvidovaní škodcov, ktorí ohrozujú koreňové hľuzy manioku - hlavnej plodiny v Afrike.

Ceny, často nazývané aj "alternatívne nobelovky", vyhlasuje nadácia Right Livelihood Award Foundation so sídlom vo švédskom Štokholme. Každý držiteľ dostane 500.000 švédskych korún (57.800 eur). Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 2. decembra.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…